Belgia: Król Albert II apeluje o jedność kraju

(fot. PAP/EPA/OLIVIER POLET / POOL)

Król Belgów Albert II, który w niedzielę abdykuje na rzecz swojego syna Filipa, zaapelował w sobotę w przemówieniu pożegnalnym do narodu o obronę jedności zróżnicowanego językowo kraju.

 
"Jestem przekonany, że ochrona spójności naszego federalnego państwa jest niezwykle ważna" - powiedział 79-letni monarcha w transmitowanym przez telewizję przemówieniu w związku ze świętem narodowym Belgii. Dodał, że stawką jest wysoki standard życia i dobrobyt wszystkich obywateli. 
 
Chwalił politykę kompromisu, dzięki której - jego zdaniem - Belgia nie uległa siłom separatyzmu, pomimo rosnących podziałów między sześcioma milionami mówiących po niderlandzku Flamandów na północy kraju, a 4,5-milionową społecznością francuskojęzycznych Walonów na południu. Król odgrywał rolę mediatora w czasie wynikających z tego podziału kryzysów rządowych w Belgii.
 
Albert II podkreślił też, że dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest integracja europejska. Dodał, że Belgia musi także pielęgnować swoje relacje z krajami rozwijającymi się w środkowej Afryce; Belgia utrzymuje specjalne stosunki ze swą dawną kolonią, Kongiem.
 
Król zaapelował też o wsparcie dla następcy tronu, swego najstarszego syna, 53-letniego Filipa, który w niedzielę po południu złoży przysięgę w parlamencie. W niedzielę w, dniu święta narodowego Belgii, zaplanowano także paradę wojskową w stolicy kraju, Brukseli i pokaz sztucznych ogni.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?