KE zadowolona z decyzji parlamentu Grecji

(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)

Komisja Europejska wyraziła w czwartek zadowolenie z decyzji greckiego parlamentu, który zatwierdził w nocy ze środy na czwartek nowe oszczędności, obejmujące m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym.

 
"Cieszymy się z wczorajszego głosowania w greckim parlamencie. Teraz musimy przeanalizować, jakie uregulowania zostały zaakceptowane (...). Myślę, że na początku przyszłego tygodnia Komisja Europejska wraz z partnerami z trojki (MFW i EBC - PAP) oceni i wyda rekomendacje razem z państwami strefy euro, dotyczące kolejnej wypłaty środków pomocowych dla Grecji" - poinformował w czwartek Simon O'Connor, rzecznik prasowy komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna.
 
Kontrowersyjną ustawę poparło w greckim parlamencie 153 deputowanych spośród 293 obecnych na sali. W tym czasie przed parlamentem przeciwko reformom protestowało ok. 5 tys. osób. Także w poprzednich dniach tysiące Greków wychodziły na ulice, by sprzeciwić się planom rządu.
 
Gabinet premiera Antonisa Samarasa obiecał reformy międzynarodowym wierzycielom z eurolandu, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w zamian za wypłatę kolejnych transzy pomocy w wysokości 5,8 mld euro do końca lipca i 1 mld euro w październiku.
 
Uchwalona w nocy ustawa ogranicza przerost zatrudnienia w liczącym 700 tys. pracowników sektorze publicznym, postrzeganym jako skorumpowany i niewydajny. W ramach zatwierdzonych zmian w 2013 roku pracę straci 4 tys. urzędników, a w 2014 roku - kolejne 11 tys.
 
Ponadto do końca września 12,5 tys. osób zostanie wysłanych na przymusowy urlop, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby te będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia. Jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej z pozostałych instytucji państwowych, zostaną zwolnione. Do końca roku planem tym objętych zostanie 25 tys. osób. Pierwszymi pracownikami, których dotkną te zmiany, będą nauczyciele i pracownicy policji municypalnej.
 
Minister ds. reformy administracyjnej Kyriakos Micotakis wzywał parlament do natychmiastowego podjęcia "trudnych decyzji". Argumentował, że w przeciwnym razie Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocy. Mówił, że obecnie administracja jest "nieskuteczna i biurokratyczna", a kraj musi się modernizować.
 
Ustawa wprowadza także środki oszczędnościowe w odniesieniu do lokalnych władz, które stracą część kompetencji na rzecz władz centralnych.
 
W ramach reform ustalonych z pożyczkodawcami deputowani poparli również zwiększenie podatku na towary luksusowe.
 
Ponadto w nocy ze środy na czwartek parlamentarzyści przyjęli nowy kodeks podatkowy. Punktem, który wzbudzał największy sprzeciw, było zwolnienie z obowiązku płacenia podatków przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy mieszkają w Grecji. Jak pisze agencja EFE, chodzi m.in. o organizacje wchodzące w skład trojki.
 
Głosowanie było politycznym testem dla konserwatywnego premiera Samarasa, od kiedy w ubiegłym miesiącu koalicję rządzącą opuściła mała partia lewicowa.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook