Turecki ostrzega Angelę Merkel

(fot. EPA/TOLGA BOZOGLU)

Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis ostrzegł w piątek niemiecką kanclerz Angelę Merkel przed jakimikolwiek próbami blokowania otwarcia nowego rozdziału negocjacji w sprawie akcesji Turcji do Unii Europejskiej.

 

- Mam nadzieję, że naprawi (Merkel) błąd, który popełniła w poniedziałek, lub będzie konieczna odpowiedź - powiedział Bagis dziennikarzom. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Merkel krytykującej brutalne tłumienie demonstracji antyrządowych w Turcji.

 

- Turcja nie jest byle jakim krajem - dodał, krytycznie komentując jednocześnie "wyraźną zagrywkę wyborczą" ze strony Merkel przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

 

Bagis już w czwartek zarzucał Merkel, że wykorzystuje Turcję do celów przedwyborczych i polityki wewnętrznej.

 

Na początku roku Angela Merkel w Ankarze zaproponowała otwarcie nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych, zastrzegając przy tym, że jest sceptyczna wobec pełnego członkostwa Turcji w UE. Jednak, według europejskich dyplomatów, Niemcy i Holandia nadal sprzeciwiają się otwarciu tego rozdziału w związku ze zbyt ostrą, ich zdaniem, reakcją władz na protesty w Turcji w ciągu trzech ostatnich tygodni.

 

Na środę planowana jest konferencja międzyrządowa, na której ma być dane zielone światło do otwarcia nowego rozdziału; w obecnej sytuacji może ona zostać odłożona - twierdzą dyplomaci.

 

W piątek do niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwany został ambasador Turcji w Niemczech w związku z krytyką słów Merkel; Ankara zapowiedziała natomiast wezwanie niemieckiego ambasadora.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?