Turcja: Policja zapowiedziała tłumienie strajku

(fot. EPA/SEDAT SUNA)

Szef tureckiego MSW Muammer Guler uznał w poniedziałek wezwanie do strajku powszechnego w kraju za nielegalne i zapowiedział stłumienie wszelkich manifestacji. Poniedziałkowy strajk ogłosiły centrale związkowe na znak poparcia dla antyrządowych protestów.

 

- Ktoś pragnie, by ludzie wyszli na ulice i podjęli nielegalne działania, takie jak zaprzestanie pracy i strajki - powiedział Guler dziennikarzom w Ankarze. Dodał, że siły bezpieczeństwa "na to nie pozwolą".

 

- Wzywam pracowników sektora publicznego i robotników, by nie brali udziału w bezprawnych demonstracjach - powiedział Guler.

 

- Nie sposób pojąć upór w prowadzeniu tych manifestacji", które od ponad dwóch tygodni odbywały się w dużych miastach Turcji, a zwłaszcza Stambule i Ankarze - dodał minister.

 

W poniedziałek policja nadal blokowała dostęp do placu Taksim w pobliżu parku Gezi w Stambule, gdzie w weekend policja rozpędziła demonstrujących. Otwarto jednak stację metra przy placu, zamkniętą w niedzielę, kiedy protestujący usiłowali się przegrupować.

 

Na znak poparcia dla protestujących dwie największe tureckie centrale związkowe DISK i KESK, które zrzeszają około 700 tys. osób, ogłosiły strajk powszechny i wezwały do przeprowadzenia w godzinach popołudniowych manifestacji w pobliżu placu Taksim.

 

Turecka policja ostrzegła w poniedziałek około 1000 ludzi, blokujących główną ulicę w Ankarze, że jeśli nie rozejdą się, to zostanie przeciwko nim użyta siła. Robotnicy w Ankarze w ramach strajku powszechnego próbowali przejść do centralnej dzielnicy miasta.

 

Policjanci ostrzegali tłum przez megafony; w pobliżu rozstawiono armatki wodne.

 

Szef tureckiego MSW Muammer Guler uznał w poniedziałek wezwanie do strajku powszechnego w kraju za nielegalne i zapowiedział stłumienie wszelkich manifestacji.

 

Poniedziałkowy strajk ogłosiły duże centrale związkowe na znak poparcia dla antyrządowych protestów, które od ponad dwóch tygodni odbywały się w dużych miastach Turcji. Centrale związkowe DISK i KESK zrzeszają około 700 tys. osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 17:11:34 | 2013-06-17
Módlmy się za błogosławioną Turcję.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?