Protesty po zamknięciu publicznych mediów

(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Grecję ogarnęła w czwartek kolejna fala strajków, tym razem w proteście przeciwko zamknięciu przez rząd publicznego radia i telewizji ERT. Nie pracują ministerstwa, w Atenach strajkują kierowcy autobusów, na 24 godziny porzucili pracę kolejarze.

 

Nie kursuje ateńskie metro. Kontrolerzy ruchu lotniczego zamierzają w czwartek strajkować przez dwie godziny, od 14 do 16.

 

Związki zawodowe wzywały wprawdzie na ten dzień do strajku generalnego, ale banki, supermarkety i mniejsze sklepy oraz hotele funkcjonują normalnie.

 

ERT przerwała nadawanie w środę nad ranem, kilka godzin po ogłoszeniu przez rząd decyzji w sprawie zamknięcia publicznego nadawcy "w ramach oszczędności budżetowych uzgodnionych z zagranicznymi kredytodawcami".

 

Centrale związkowe oskarżają premiera Antonisa Samarasa, że zamykając ERT chce "zakneblować źródło obiektywnych informacji". Rząd zapewnia, że publiczne radio i telewizja wkrótce wrócą na antenę, ale w "odchudzonej" formie. Oczekuje się, że personel ERT zostanie zredukowany z ok. 2600 osób obecnie do ok. 1200.

 

Samaras podkreśla, że zamknięcie ERT i plany reorganizacji tego publicznego nadawcy to dowód politycznej woli przekształcenia Grecji, która jest "prawdziwym Parkiem Jurajskim, jedynym miejscem na ziemi, w którym przetrwały dinozaury".

 

Opozycja nie pozostaje premierowi dłużna. Lider lewicy Aleksis Cipras wzywa Greków do "obrony demokracji". "Telewizja publiczna przestaje nadawać tylko w dwóch przypadkach: gdy kraj jest okupowany przez obce siły lub gdy dochodzi do zamachu stanu" - powiedział Cipras w Salonikach, przemawiając do protestujących pracowników ERT.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja, ert

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pl 13:46:20 | 2013-06-13
Moze warto przypomniec i u nas jednemu POlitykowi jego wlasna retoryke i zachety jakie glosil czas temu...... datowane na 2006-01-28 a tej gazecie nie mozna zarzucic PIS-owskiego kierunku
http://www.wprost24.pl/ar/86446/Obywatelskie-nieposluszenstwo-PO/

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook