Belgia: Rodzina królewska zacznie płacić podatki

(fot. EPA/JOYCE VAN BELKOM)

Belgijski rząd zdecydował w środę wieczorem o stopniowym ograniczaniu kręgu uprawnionych do wypłat z budżetu członków rodziny królewskiej. Postanowiono też skończyć z wyłączeniem rodziny królewskiej z płacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

 

"Osiem partii skupionych wokół reformy państwa porozumiało się w sprawie reformy wypłat środków dla członków rodziny królewskiej. Reforma ma trzy cele: modernizację, większą kontrolę i transparentność funkcjonowania rodziny królewskiej" - czytamy w oświadczeniu premiera Belgii Elio Di Rupo cytowanym w czwartek przez belgijskie media.

 

Rząd w Brukseli był pod presją reformy od czasu, gdy belgijskie media donosiły, że królowa Fabiola, wdowa po belgijskim królu Baldwinie, założyła prywatną fundację, by uniknąć płacenia podatku od spadku. Na początku roku 84-letnia eksmonarchini zrezygnowała z fundacji, a premier zmniejszył dla niej tegoroczną dotację.

 

Zgodnie z ostatnimi postanowieniami belgijskiego rządu tylko król lub królowa, jego lub jej następca oraz małżonek, a także owdowiały małżonek, będą w przyszłości uprawnieni do otrzymywania pieniędzy od państwa.

 

Uprawnieni będą też monarcha lub monarchini, którzy abdykują.

 

Ponadto rodzina królewska traci swoje wyjątkowe prawo do niepłacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

 

Premier Di Rupo podkreślił, że reforma dotycząca rodziny królewskiej to "najbardziej znacząca reforma od czasu powstania belgijskiej monarchii".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?