Duchowni oskarżeni o przemoc wobec gejów

(fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Dwaj gruzińscy duchowni prawosławni zostali oskarżeni w czwartek w związku z aktami przemocy, do jakich doszło w Tbilisi podczas niedawnej demonstracji w dniu walki z homofobią - poinformowało MSW Gruzji.

 
Duchownym zarzucono, że naruszyli prawo do zgromadzeń i demonstracji, za co grozi kara grzywny lub rok "pracy wychowawczej", a nawet dwa lata więzienia, jeśli sprawcy użyli siły lub groźby siły, jak stało się w przypadku oskarżonych. Duchownych jednak nie aresztowano.
 
17 maja w międzynarodowym dniu przeciwko homofobii, gruzińscy aktywiści gejowscy pragnęli przedefilować przez Tbilisi w obronie praw osób homoseksualnych. Uniemożliwiły im to tysiące antygejowskich demonstrantów pod wodzą duchownych.
 
Telewizja państwowa pokazała dwóch z nich wykrzykujących nieprzyzwoite wyrazy i groźby pod adresem gejów: "Zabijemy was".
 
"Bycie duchownym nie stanowi alibi. Każdy, kto popełnia przestępstwo, narusza prawo, zachęca do przemocy lub sam się jej dopuszcza, zostanie ukarany" - napisał na Twitterze premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili.
 
W przeddzień niedoszłej demonstracji w obronie praw osób homoseksualnych zwierzchnik gruzińskiego Kościoła prawosławnego Eliasz II zaapelował do władz, aby nie zgodziły się na wiec gejów, gdyż jest to "pogwałcenie praw większości i "obraza" dla gruzińskich tradycji. Homoseksualizm nazwał "chorobą". 
 
Ukraina: Sądowy zakaz parady gejów w Kijowie
 
Na wniosek władz miejskich Kijowa okręgowy sąd administracyjny w stolicy Ukrainy wydał w czwartek zakaz demonstrowania w centrum miasta w najbliższą sobotę, kiedy oczekiwany był Marsz Równości środowisk homoseksualnych.
 
Kijowskie władze uzasadniły swój wniosek obawą o bezpieczeństwo mieszkańców i gości stolicy. W odpowiedzi na plany przeprowadzenia marszu "Kyiv Pride 2013" do ratusza wpłynęło 10 wniosków, uprzedzających o kontrmanifestacjach, w których zadeklarowano udział prawie 40 tysięcy ludzi.
 
Przeciwko marszowi opowiedziało się wcześniej ponad 60 deputowanych ukraińskiego parlamentu. Choć w Radzie Najwyższej przebiega ostra linia podziału na opozycję i ugrupowania rządzące, między którymi zazwyczaj nie dochodzi do porozumienia w większości ważnych dla kraju spraw, pod apelem o zakazanie parady gejów podpisali się przedstawiciele wszystkich obecnych w izbie partii.
 
W połowie maja z apelem o wstrzymanie dyskryminacji środowisk LGBT na Ukrainie wystąpiła organizacja Amnesty International. Oświadczyła wówczas, że ustawodawstwo ukraińskie nie zapewnia należytej ochrony prawnej osób o odmiennej, niż tradycyjna, orientacji seksualnej.
 
"Ukraina nie jest w stanie zapewnić ochrony ich podstawowych swobód: prawa wolności od dyskryminacji, prawa do bezpieczeństwa osobistego i prawa do wolności zgromadzeń" - mówiła szefowa AI na Ukrainie Tetiana Mazur.
 
W październiku 2012 roku w parlamencie Ukrainy uchwalono w pierwszym czytaniu zmiany ustawodawcze, zakazujące "propagandy" homoseksualizmu. W związku z przeprowadzonymi wówczas wyborami parlamentarnymi dalsze prace nad tymi zmianami nie były kontynuowane.
 
"Popularyzacja homoseksualizmu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, gdyż prowadzi do epidemii HIV/AIDS, oraz niszczy instytucję rodziny i może doprowadzić do kryzysu demograficznego" - pisali wówczas w uzasadnieniu autorzy projektu nowelizacji kilku ustaw, dotyczących m.in. ochrony praw dzieci i bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
 
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sonom 23:18:17 | 2013-09-29
Leży goły biskup na plaży nudystów dupą do góry. Na jednym pośladku miał wytatuowanego bałwana, gwiazdkę, mikołaja, a na drugim króliczka i jajka. Przechodzi obok niego gej i nie wie jak zagadać... w końcu mówi:
- masz może wolne między świętami?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

przemek 19:41:29 | 2013-06-12
Duchowni krzyczeli : "Zabijemy was". Jeżeli duchowni krzyczą takie treści, to, bez względu w jakiej sprawie krzyczą, nie są żadnymi duchownymi, lecz przestępcami.  I patriarchowie na to przyzwalają? To jest kościół?

Te kraje chcą do Unii? Istna groteska! Z takimi umysłami, to gdzieś na głęboką Syberię. Ukryć się tam i nie robić sobie wstydu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tbt 18:34:06 | 2013-06-12
chyba są nieswiadomi kto w Europie rządzi, ale oni zieloni velario

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

velario 00:28:02 | 2013-05-24
I pomyśleć, że Ukraina i Gruzja mają "europejskie aspiracje"...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?