Ukraina: pozytywne reakcje na decyzję KE

(fot. Vladimir Yaitskiy / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Ukraińskie władze i opozycja pozytywnie oceniły decyzję Komisji Europejskiej w sprawie umowy stowarzyszeniowej z ich krajem; wyraziły nadzieję, że zostanie ona podpisana na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

Kostiantyn Jelisiejew, przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej, wyraził zadowolenie, że Bruksela przewiduje częściowe wprowadzenia umowy w życie jeszcze przed zakończeniem jej ratyfikacji, a jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko oświadczył, iż oczekuje teraz uwolnienia znajdującej się w więzieniu b. premier Julii Tymoszenko.

 

Komisja Europejska zwróciła się w środę do krajów UE o mandat na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, jeśli kraj ten spełni postawione mu przez Unię warunki. W ocenie ekspertów decyzja ta oznacza, że UE nie zamyka Ukrainie drogi do zawarcia umowy, nawet jeśli Kijów nie zrealizuje stawianych mu postulatów.

 

"Sądzę, że w UE opracowywany jest scenariusz 'b', żeby w przypadku niezrealizowania warunków politycznych, a wśród nich warunku rezygnacji z politycznego prześladowania oponentów władz, nie zamykać w pełni drogi do podpisania w przyszłości umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą. Uważam, że jest to obecnie wyważona i mądra decyzja" - powiedział PAP Jewhen Bystrycki, dyrektor ukraińskiej fundacji "Widrodżennia" ("Odrodzenie").

 

Jelisiejew, który reprezentuje Ukrainę w strukturach unijnych, podkreślił, że środowa decyzja KE oznacza, że Bruksela zauważyła postępy Kijowa na drodze do integracji z UE. "Mimo technicznego charakteru tej decyzji jest ona wyrazem uznania działań Ukrainy na rzecz wprowadzenia w życie kryteriów Rady UE z grudnia 2012 r. i wniosków z lutowego szczytu Ukraina-UE" - powiedział.

 

Witalij Kliczko, szef opozycyjnej partii Udar, zażądał tymczasem od władz przedstawienia publicznego raportu w sprawie realizacji warunków UE dotyczących reform prawa, sądownictwa i walki z korupcją, a przede wszystkim rezygnacji z wybiórczego karania oponentów politycznych.

 

"Prezydent (Wiktor Janukowycz) ma dziś wszelkie możliwości, by skorygować bezprawne decyzje zależnych od władzy sądów i uwolnić Julię Tymoszenko" - oświadczył.

 

Ostateczną decyzję o tym, czy umowa z Ukrainą zostanie podpisana, Rada UE, czyli rządy krajów członkowskich, podejmie prawdopodobnie jesienią.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina-ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?