Konserwatywni bracia Koch i media w USA

Konserwatywni bracia Koch i media w USA
Tribune Company (fot. DDima / flickr.com)
Inga Czerny / PAP / slo

W USA narastają protesty przeciwko możliwemu przejęciu kilku gazet, w tym "Los Angeles Timesa" i "Chicago Tribune", przez braci Kochów - miliarderów i biznesmenów, którzy wspierają konserwatywne organizacje i ruchy, w tym prawicowo-populistyczną Tea Party.

Do braci Charlesa i Davida Kochów należy koncern Koch Industries, działający m.in. w sektorze produkcji ropy naftowej, gazu, nawozów sztucznych i chemii. Firma zatrudnia na całym świecie 70 tys. osób i została w 2011 roku uznana przez magazyn "Forbes" za drugie największe prywatne przedsiębiorstwo w USA.

Bracia są też znani ze swych konserwatywnych poglądów i - jak podkreślają amerykańskie media - od lat wspierają rozmaite inicjatywy na rzecz ograniczenia regulacji, zmniejszania podatków oraz redukcji rozmiarów rządu federalnego. Według organizacji ekologicznych bracia Koch hojnie wspierają grupy i publikacje kwestionujące globalne ocieplenie klimatu i jego przyczyny. Jak wskazuje m.in. "New York Times" bracia sponsorują też konserwatywne think tanki, takie jak Cato Institute w Waszyngtonie czy ruch Americans for Prosperity będący zapleczem polityków Tea Party.

Niedawno amerykańskie media doniosły, że bracia Kochowie usiłują przejąć od koncernu medialnego Tribune Company osiem regionalnych gazet, w tym "Los Angeles Timesa", czwartej na liście największych gazet w USA, "Chicago Tribune", "Baltimore Sun" czy "Orlando Sentinel". Według "NYT" cierpiąca na problemy finansowe Tribune Company może wkrótce pozbyć się tych tytułów. Ich wartość jest szacowna na 623 mln dolarów. Jeśli do sprzedaży dojdzie, będzie to jedna z największych operacji na rynku gazet w USA.

DEON.PL POLECA

Choć oferta zakupu nie została jeszcze formalnie ogłoszona (rzeczniczka Koch Industries odmawia ujawnienia planów firmy, a nabyciem gazet zainteresowani są też inni), to możliwość przejęcia gazet przez braci Kochów już wywołuje bardzo duże protesty.

W czwartek 10 związków zawodowych wysłało w list do Tribune Company, wzywając firmę do niesprzedawania Kochom udziałów w gazetach. Związki zawodowe zwracają uwagę, że taka transakcja zapewniłaby braciom "niezwykle wpływową platformę" do promocji zarówno na lokalnym jak i ogólnokrajowym szczeblu idei "antypracowniczych, antyśrodowiskowych, antypublicznych i antyimigracyjnych".

Protest związków jest o tyle ważny, że - jak donosi w czwartek "NYT" - aż jedna czwarta aktywów należących do Oaktree Capital Management, głównego udziałowca Tribune Company, pochodzi z inwestycyjnego funduszu emerytalnego pracowników publicznych. By wpłynąć na Oaktree, liderzy związków zawodowych zagrozili, że wycofają fundusze, jeśli dojdzie do sprzedaży gazet Kochom.

Przeciwni sprzedaży gazet są też dziennikarze i czytelnicy. 110 tys. czytelników "Los Angeles Timesa" podpisało internetową petycję, by "uratować gazetę" przed jej oddaniem w ręce "prawicowych ekstremistów - braci Kochów". Autorzy petycji podkreślają, że "bezstronne dziennikarstwo jest kamieniem węgielnym demokracji". "NYT" wskazał też na sprzeciw polityków Partii Demokratycznej, w tym przewodniczących parlamentu stanowego Kalifornii.

Także w Chicago przed siedzibą "Chicago Tribune" odbyły się w środę demonstracje przeciwko możliwemu przejęciu tego tytułu przez Kochów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konserwatywni bracia Koch i media w USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.