Budapeszt: odbył się Światowy Kongres Żydów

(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

Światowy Kongres Żydów obradujący w Budapeszcie zarzucił władzom Węgier, że "nie zapewniają ochrony żydowskiej mniejszości narodowej", a ich deklaracje w tej kwestii nie odpowiadają praktyce. "Czyny mówią głośniej niż słowa" - oznajmił Kongres w oświadczeniu.

 
W komunikacie, przyjętym w nocy z niedzieli na poniedziałek po burzliwej dyskusji, uczestnicy kongresu zarzucają rządowi w Budapeszcie, że dopuszcza do antyżydowskich manifestacji na ulicach węgierskich miast oraz antysemickich wystąpień w parlamencie.
 
"Jak dotąd, nie uzyskaliśmy żadnych gwarancji bezpieczeństwa dla żydowskich obywateli. Nie wiemy, czy tak naprawdę premier (Viktor) Orban zdaje sobie sprawę z tego, czym jest antysemityzm i jak z nim walczyć" - głosi oświadczenie.
 
"Czyny mówią głośniej niż słowa. Ubolewamy, że rząd nie reaguje stanowczo na wiele rażących przypadków antysemityzmu. Wzywamy wszystkie siły demokratyczne na Węgrzech do walki z rosnącym ekstremizmem i nietolerancją" - zaapelowali uczestnicy kongresu.
 
Do "bardziej stanowczej i jednoznacznej reakcji na wybryki skrajnej prawicy" zachęcał w niedzielę Orbana prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. Zarzucał on premierowi m.in. to, że mimo kolejnych deklaracji jego rząd nie potrafi podjąć zdecydowanych kroków i zapobiec antyżydowskim manifestacjom partii Jobbik, które uwłaczają godności ludzkiej i prowokują do kolejnych antyżydowskich wystąpień.
 
"Rząd musi okazać zdecydowanie i siłę wobec neonazistowskich prowokacji" - przekonywał premiera Lauder.
 
Orban podczas otwarcia Światowego Kongresu Żydów w niedzielę zadeklarował "zero tolerancji dla antysemickich wystąpień na Węgrzech". Lewicowa opozycja uznała jego obietnice za gołosłowne; podczas wystąpienia szefa rządu w budapeszteńskim Hotelu Intercontinental, gdzie odbywa się kongres, liderzy lewicy, w tym były premier Ferenc Gyurcsany, opuścili demonstracyjnie salę obrad.
 
Kongres trwa w Budapeszcie do wtorku. Głównym tematem obrad jest "rosnąca popularność ruchów skrajnie prawicowych w Europie", zwłaszcza na Węgrzech. Dlatego obrady odbywają się wyjątkowo w Budapeszcie, a nie w Jerozolimie. Węgierska społeczność żydowska liczy 100 tysięcy ludzi, najwięcej w Europie Środkowej.
 
Obradom towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Ulice miasta i okolice hotelu, gdzie odbywa się kongres, patrolują policjanci.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pol 16:49:31 | 2013-05-06
Orban odważnie mówił do delegatów WJC: "Żydzi i nie-Żydzi, my wszyscy najlepiej żyjemy wtedy, gdy chcemy być dobrymi patriotami i dobrymi dziećmi Boga.
Naszą odpowiedzią na wzmacniający się antysemityzm nie jest odrzucenie religijnych i moralnych korzeni, lecz wcielanie i wzmacnianie przykładu i tradycji dobrych chrześcijan". 
  Więcej: http://wpolityce.pl/wydarzenia/52951-zydzi-i-nie-zydzi-my-wszyscy-najlepiej-zyjemy-gdy-chcemy-byc-dobrymi-patriotami-i-dziecmi-boga-odezwa-orbana-do-swiatowego-kongresu-zydow

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 10:16:18 | 2013-05-06
Byłego premier Węgier Ferenc Gyurcsany: "Kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem (...) Kłamaliśmy po to, żeby wygrać wybory".

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?