Chiny: Oficjalny raport o strukturze sił zbrojnych

PAP / slo

Rząd Chin przedstawił we wtorek raport na temat obronności, który - jak twierdzi państwowa agencja Xinhua - po raz pierwszy ujawnia strukturę chińskich sił zbrojnych.

Według raportu, choć Chiny "jako kraj są niezłomnie zdecydowane podążać drogą pokojowego rozwoju", to istnieją "liczne i rozbudowane zagrożenia dla ich bezpieczeństwa", co rodzi konieczność ochrony "jedności państwa, jego terytorialnej integralności i warunków jego rozwoju.

Dokument podaje, że mobilne siły operacyjne wojsk lądowych Chin liczą łącznie 850 tys. ludzi, a składają się z 18 mieszanych korpusów oraz pewnej liczby samodzielnych dywizji i brygad. Dowództwu każdego z siedmiu okręgów wojskowych, na jakie podzielone są Chiny, podporządkowano po dwa względnie trzy korpusy. Siedzibami tych dowództw są Pekin, Nankin, Chengdu, Kanton, Shenyang, Lanzhou i Jinan.

W siłach powietrznych, obejmujących również rakietową obronę przeciwlotniczą i wojska powietrznodesantowe, służy łącznie 398 tys. ludzi. Terytorialnie dzielą się one na siedem okręgów z dowództwami w tych samych miastach, gdzie znajdują się dowództwa okręgów.

DEON.PL POLECA

Licząca łącznie 235 tys. ludzi marynarka wojenna składa się z trzech flot: Beihai (nazwa największego chińskiego portu nad Zatoką Tonkińską), Donghai (chińska nazwa Morza Wschodniochińskiego) i Nanhai (chińska nazwa Morza Południowochińskiego). Każda z flot posiada własne lotnictwo i jednostki piechoty morskiej.

Drugi Korpus Artylerii jest główną chińską siłą odstraszania nuklearnego, dysponując rakietami zarówno z głowicami jądrowymi, jak i konwencjonalnymi. Jak zaznacza raport, zadaniem Korpusu "jest przede wszystkim odstraszanie innych państw od użycia przeciwko Chinom broni nuklearnej oraz dokonywanie kontrataków nuklearnych i precyzyjnych uderzeń z użyciem rakiet konwencjonalnych".

Dokument nie ujawnia liczebności personelu Drugiego Korpusu Artylerii, podobnie jak liczebności innych niż mobilne wojska operacyjne elementów armii lądowej. W skład tej ostatniej wchodzą również wojska ochrony pogranicza i obrony wybrzeża oraz jednostki wartownicze i garnizonowe. Według źródeł zachodnich chińskie wojska lądowe liczą łącznie 1,6 mln ludzi (z czego połowę stanowią żołnierze z poboru), a w całych siłach zbrojnych Chin, włącznie z formacjami paramilitarnymi, pełni czynną służbę blisko 2,3 mln ludzi.

"USA modyfikuje swoją strategię bezpieczeństwa wobec (regionu) Azji i Pacyfiku" - głosi dokument rządu Chin. W innym miejscu stwierdza, że "pewien kraj umocnił swoje sojusze militarne w (regionie) Azji i Pacyfiku (...), co często prowadzi do napiętych sytuacji" - jest to odniesienie do polityki prezydenta USA Baracka Obamy, którego polityka zagraniczna zakłada tzw. strategiczne przesunięcie ku Azji.

Chiny nie zrezygnują z roszczeń wobec wysepek Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim, które w Japonii nazywane są Senkaku. Dokument krytykuje Tokio za to, że "jest źródłem problemów w związku z kwestią wysp Diaoyu".

Roszczenia do wysp Diaoyou zgłaszają Chiny, Japonia i Tajwan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: Oficjalny raport o strukturze sił zbrojnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.