Obama: Wybuchy w Bostonie "akt terroryzmu"

(fot. EPA/MATTHEW CAVANAUGH)

Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek, że FBI prowadzi śledztwo w sprawie wybuchów w czasie maratonu w Bostonie, traktując je jako "akt terroryzmu". Dodał, że nie wiadomo, czy przeprowadziła go organizacja terrorystyczna czy indywidualne osoby.

 

- To był haniebny i tchórzliwy akt. (...) FBI prowadzi śledztwo traktując to, co się stało, jako akt terroryzmu. Zawsze, kiedy w użyciu są bomby kierowane przeciwko niewinnym ludziom, to jest to akt terroryzmu - powiedział Obama w wystąpieniu we wtorek, dzień po wybuchach na mecie maratonu.

 

Tego sformułowania Obama nie użył w poniedziałkowym, pierwszym wystąpieniu po tragicznych wydarzeniach w Bostonie, gdzie w wyniku eksplozji dwóch bomb zginęły trzy osoby, w tym 8-letni chłopiec, a ok. 170 zostało rannych. Obama zalecał wówczas, by nie wyciągać pochopnych wniosków na temat autorów zamachów.

 

We wtorek też podkreślał, że nie wiadomo, kim są sprawcy. - Wciąż nie wiemy, kto przeprowadził atak, dlaczego i czy był on zaplanowany i przeprowadzony przez organizację terrorystyczną, zagraniczną lub krajową, czy też przez złowrogie indywidualne osoby - powiedział Obama.

 

Prezydent zastrzegł, że mamy do czynienia dopiero z początkiem dochodzenia i śledczym zajmie jakiś czas zanim ustalą, co się stało. - Ale dowiemy się, kto zranił naszych obywateli, i pociągniemy te osoby do odpowiedzialności - zapewnił.

 

Poinformował też, że po wybuchach podjęto specjalne środki bezpieczeństwa, by chronić Amerykanów. Jednocześnie wezwał obywateli do wyczulenia i informowania o wszelkich przejawach podejrzanej działalności.

 

Obama mówił też o wspaniałej, życzliwej i pełnej miłości reakcji Amerykanów na bostońskie wydarzenia. - Amerykanie nie dadzą się sterroryzować - powiedział. Podkreślał, że po wybuchach wielu ludzi pomagało rannym, oddawało krew, niektórzy mieszkańcy Bostonu przyjęli w swych domach ofiary ataku, a studenci medycyny spieszyli do szpitali pomagać przy opiece nad rannymi.

 

- Jeśli chcecie wiedzieć, kim jesteśmy, czym jest Ameryka i jak odpowiada na zło, to właśnie tak: bezinteresownie, ze współczuciem i bez strachu - powiedział Obama.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?