Kerry: USA gotowe negocjować z Koreą Płn.

(fot. EPA/JUNJI KUROKAWA)

USA pozostają otwarte na szczere i wiarygodne negocjacje z Koreą Płn. ws. denuklearyzacji Płw. Koreańskiego - zapewnił w poniedziałek przebywający z wizytą w Japonii szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Zastrzegł, że piłeczka jest teraz po stronie Phenianu.

 

Podczas wystąpienia w tokijskim Instytucie Technologicznym podkreślił, że w ostatnich dniach prowadził pogłębione rozmowy na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim z władzami południowokoreańskimi, chińskimi i japońskimi.

 

"Jedno jest pewne: jesteśmy jednej myśli. Nie ma żadnej wątpliwości co do tego. Niebezpieczny program z rakietami nuklearnymi Korei Północnej nie zagraża jedynie jej sąsiadom, lecz również jej własnemu narodowi" - zaznaczył sekretarz stanu USA.

 

Ponawiając swą ofertę dialogu z władzami w Phenianie, Kerry ostrzegł jednocześnie, że "muszą one podjąć ważne kroki, by pokazać, iż będą honorowały zobowiązania i przestrzegały reguł i norm międzynarodowych".

 

Tokio jest, po Seulu i Pekinie, trzecim i ostatnim etapem wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Azji, mającej na celu umocnienie poparcia dla powstrzymania programu nuklearnego Korei Płn. Rozmowy sześciostronne (obie Koree, Chiny, USA, Japonia i Rosja) dotyczące północnokoreańskiego programu nuklearnego od kilku lat pozostają w impasie.

 

Phenian od tygodni grozi atakami na USA, Koreę Płd. i Japonię od czasu rozszerzenia wobec niego przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na przeprowadzoną w lutym trzecią próbę nuklearną.

 

W poniedziałek przypada 101. rocznica urodzin założyciela komunistycznej KRLD Kim Ir Sena. Według analityków rocznica może być pretekstem do demonstracji siły przez Koreę Płn., np. do kolejnej próby rakietowej. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook