Poznaj najbardziej kosztowny Pałac Prezydencki

230 milionów euro rocznie kosztuje utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale, który jest jego siedzibą. Pracuje tam 1700 osób. Tę statystykę przypomniano we Włoszech przed rozpoczynającymi się w czwartek wyborami szefa państwa.

 

Wyboru prezydenta dokonają obie izby parlamentu Włoch oraz 58 elektorów reprezentujących wszystkie regiony kraju.

 

Kwirynał jest - jak zauważa prasa - najbardziej kosztownym Pałacem Prezydenckim na świecie.

 

Choć - jak się przypomina - podczas swej 7-letniej, kończącej się w maju kadencji Giorgio Napolitano czynił wszystko, co możliwe, by obniżyć koszty utrzymania Pałacu Prezydenckiego i wszędzie szukał oszczędności, jest to w dalszym ciągu gigantyczna instytucja i to nie tylko ze względu na zajmowaną powierzchnię tej dawnej siedziby papieży i rodziny królewskiej.

 

Zwolennicy dalszych oszczędności argumentują, że pałac prezydenta Włoch kosztuje dwa razy więcej niż Biały Dom czy Pałac Elizejski i czterokrotnie tyle co Buckingham Palace. Wskazują, że konieczność dalszych redukcji wydatków wynika przede wszystkim z wielkiej polityki oszczędności, wprowadzonej przez rząd Mario Montiego w ramach walki z kryzysem finansów publicznych oraz wyrzeczeniami, których oczekuje się od wszystkich obywateli.

 

Uwagi, że utrzymanie Kwirynału kosztuje astronomiczne sumy odpierane są oficjalnymi zapewnieniami kancelarii prezydenta, że sumy te są "zasadniczo zgodne" z wydatkami innych państw.

Roczna pensja prezydenta, zamrożona przed trzema laty, wynosi 239 tysięcy euro.

 

Łączne wydatki - przypomina Ansa - szczególnie obciąża utrzymanie ogromnej podrzymskiej rezydencji szefa państwa w Castelporziano, której powierzchnia wynosi prawie 6 tys. hektarów. Ze względu na znajdujące się tam rzadkie okazy flory i fauny posiadłość tę współfinansuje też ministerstwo ochrony środowiska.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook