Chicago: Obchody 3. rocznicy katastrofy

Polacy mieszkający w Chicago udziałem w mszach świętych odprawianych w intencji ojczyzny uczcili w środę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Główne polonijne uroczystości organizowane w trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się w niedzielę.

 

Na pokładzie Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r., zginął działacz polonijny Wojciech Seweryn, twórca i inicjator powstania pomnika ofiar Katynia na cmentarzu w Niles pod Chicago.

 

- Jest to dla mnie bardzo przykry dzień. Nie tylko dlatego, że wiąże się z moją osobistą tragedią, rocznicą śmierci mojego ojca, ale głównie dlatego, że wciąż nie mamy konkretnych odpowiedzi na pytanie: co naprawdę się stało? Przez te trzy lata wydarzyło się wiele przykrych spraw dla nas rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedziała PAP Anna Wójtowicz, córka Seweryna.

 

Wójtowicz, która mieszka na stałe w Chicago, dodała, że obchody 3. rocznicy dzielą Polaków także zagranicą. - W dzień katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku byliśmy jednością. Pomnik, który mój ojciec postawił, stał się miejscem tak bardzo potrzebnym, gdzie gromadzili się ludzie niezależnie od opcji politycznej, po trzech latach zamiast się jednać coraz bardziej się oddalamy - powiedziała Wójtowicz.

 

Jej ojciec, Wojciech Seweryn, artysta plastyk, twórca Pomnika Ofiar Katynia pod Chicago, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem, został pochowany na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Żabnie koło Tarnowa. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Oprócz córki i wdowy po Wojciechu Sewerynie w odprawionej w środę wieczorem czasu lokalnego mszy za Ojczyznę w kościele św. Ferdynanda w Chicago udział wzięli także przedstawiciele rodzin smoleńskich z Polski: Magda Merta, wdowa po Tomaszu Mercie i Andrzej Melak, brat Stefana Melaka. Zostali oni zaproszeni do Chicago na obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej przez działający w tym mieście Klub "Gazety Polskiej" (Klub GP Chicago 2). Do końca tygodnia zaplanowano ich spotkania z Polonią w parafiach połączone z projekcjami filmów poświęconych tematyce smoleńskiej: "Anatomia upadku" w reż. Anity Gargas, "Gdzie był Bóg w Smoleńsku" w reż. Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego oraz "Testament" Marii Dłużewskiej.

 

Z kolei w sobotę ma się odbyć protest pod konsulatem RP w Chicago, którego uczestnicy będą się domagać m.in powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy smoleńskiej. "Rodziny ofiar tragedii smoleńskiej, a także My Polacy, mamy prawo domagać się prawdy o tej największej tragedii w dziejach Polski po II wojnie światowej" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Klubu "Gazety Polskiej" w Chicago. W ubiegłych latach podobne protesty także były organizowane przy okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Oficjalne polonijne uroczystości 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem zaplanowano na niedzielę. Ich organizatorem jest Związek Klubów Polskich. Planowana jest ceremonia na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago, gdzie znajduje się pomnik ofiar Katynia oraz odsłonięta w ubiegłym roku tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

Konsul Generalny RP Paulina Kapuścińska spotka się z członkami Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego i dokona uroczystego wręczenia odznaczeń państwowych w imieniu Prezydenta RP za ich zasługi na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~dzieli znieczulica, agentura 11:44:05 | 2013-04-11
Ciało Polski
ciało Polski leży na moskiewskim stole prosektoryjnym
pochylają się nad nią siwe głowy patomorfologów
szklanki wódki lśnią jak gwiazdy
obok skrwawione skalpele
insygnia upadku w mgłę
sekcja nie trwa długo
ciało prawie martwe
i nawet nie wierzga
mężczyźni ścierają pot
suchym śmiechem śmierci
i pospiesznie zaszywają zwłoki
wrzucając do środka gumowe rękawice
kawałki kory drzew i zlodowaciałe płuca zesłania
/.../

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 09:40:27 | 2013-04-11
"...po trzech latach zamiast się jednać coraz bardziej się oddalamy - powiedziała Wójtowicz...."
Niestety, taki fakt to wielka dodatkowa premia dla wrogów Polski!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?