USA odroczyły próbę rakietową. Przez Koreę

(fot. EPA/HOW HWEE YOUNG)

Departament Obrony USA postanowił odroczyć próbę z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym Minuteman 3 ze względu na napięcie na Płw. Koreańskim wywołane groźbami Korei Pólnocnej - oświadczył w sobotę anonimowy funkcjonariusz Pentagonu.

 

Według tego źródła, sekretarz obrony USA Chuck Hagel postanowił odroczyć od dawna zaplanowany test ze względu na obawy, iż mógłby być on "niewłaściwie zrozumiany" i przyczynić się do dalszego zaognienia obecnego kryzysu. Przewidziana na przyszły tydzień próba została odroczona prawdopodobnie do maja.

 

Pociski Minuteman 3 zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych stanowią podstawę amerykańskiego arsenału strategicznego.

 

Stany Zjednoczone i Korea Południowa kontynuują doroczne wspólne manewry wojskowe, w których uczestniczą okręty wojenne i lotnictwo.

 

Po ogłoszeniu przez ONZ w marcu nowych sankcji wobec Korei Północnej za dokonanie trzeciej próby z bronią nuklearną, Phenian ogłosił stan wojny z sąsiadem z południa ora zapowiedział ponowne uruchomienie reaktora jądrowego w Jongbjon.

 

Dowództwo armii Korei Północnej ostrzegło niedawno, że zostało "upoważnione" do zaatakowania Stanów Zjednoczonych przy użyciu "mniejszych, lżejszych i zróżnicowanych" rodzajów broni nuklearnej.

 

Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap, która powołuje się na źródła rządowe w Seulu, Korea Północna przewiozła już drugą rakietę średniego zasięgu znajdującą się na mobilnej wyrzutni pocisków rakietowych na swoje wschodnie wybrzeże.

 

Źródła wojskowe, na które powołuje się agencja Yonhap, twierdzą, że Korea Płn. może odpalić rakietę 15 kwietnia, kiedy przypada rocznica urodzin zmarłego w 1994 roku założyciela komunistycznego państwa północnokoreańskiego, Kim Ir Sena.

 

Władze Korei Północnej zwróciły się do państw mających swoje ambasady w Phenianie o rozważenie ewakuacji personelu, jeśli wzrośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Phenian twierdzi, że od 10 kwietnia nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom na swoim terytorium w przypadku konfliktu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:12:15 | 2013-04-07
Warto niesc ten temat w modlitwie- by nie doszlo do wojny.....

...
Jakiej znowu wojny? Ten pajac z KRLD robi drakę na pokaz, żeby postraszyć baby pokroju Obamy. Wojny nie rozpęta, bo doskonale wie, że to byłby koniec jego dyktatury w tym kraju.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PL 12:27:36 | 2013-04-07
Warto niesc ten temat w modlitwie- by nie doszlo do wojny.....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 11:08:55 | 2013-04-07
Baby!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook