Plan na wypadek militarnej prowokacji Korei Płn.

(fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowały wspólny plan działania na wypadek militarnej prowokacji ze strony Korei Północnej - poinformowało w niedzielę dowództwo wojsk USA w Korei Płd.

 
Według tego źródła plan przewidujący "natychmiastową i zdecydowaną reakcję na każdą północnokoreańską prowokację" zaczęto tworzyć po ostrzelaniu południowokoreańskiej wyspy Yonpyong przez artylerię Korei Płn. w listopadzie 2010 roku. Gotowy dokument podpisano w piątek.
 
Szczegółów planu nie ujawniono, nie wiadomo również, jak dokładnie zdefiniowano w nim pojęcie prowokacji. Południowokoreańscy wojskowi wskazywali jednak, że USA staną teraz u boku swego sojusznika także w razie wybuchu lokalnego konfliktu, a nie tylko pełnej wojny. W Korei Południowej stacjonuje obecnie 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy.
 
W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. 11 marca władze w Phenianie ogłosiły, że nie będą więcej uznawały kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na wspólne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook