Kowalczyk piąta w Falun, triumf Bjoergen

(fot. EPA/ANDERS WIKLUND )
PAP / slo

Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce w biegu na 2,5 km techniką dowolną w szwedzkim Falun. To była druga konkurencja finałowych zawodów narciarskiego Pucharu Świata. Zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen. Polka straciła do niej 10,8 s.

Drugie miejsce zajęła Szwedka Charlotte Kalla - 4,4 s straty, a trzecie Amerykanka Kikkan Randall - 6,6 s.

Zawody w Falun odbywają się w atmosferze małego skandalu. W czwartek zawodniczki groziły strajkiem, bo przygotowane trasy uznały za zbyt niebezpieczne. Ostatecznie organizatorzy dokonali zmian i narciarki pojawiły się na starcie.

Do piątkowego biegu indywidualnego podopieczna Aleksandra Wierietielnego przystąpiła jako ostatnia, dzięki zwycięstwu w środowym sprincie w Sztokholmie. Polka na półmetku miała drugi rezultat; do Bjoergen traciła tylko 1,8 s.

Mistrzyni olimpijska z Vancouver wolniej od rywalek pokonała drugą część trasy z trudnym technicznie zjazdem i ostatecznie zajęła piąte miejsce.

Finał PŚ rozgrywany jest na podobnej zasadzie co Tour de Ski. W ostatnim, niedzielnym biegu na dochodzenie zawodniczki wystartują z zachowaniem różnic czasowych, jakie wypracowały wcześniej. Po dwóch etapach Bjoergen ma 17,4 s przewagi nad Kowalczyk.

Narciarka z Kasiny Wielkiej czwartą w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie już w ubiegłym tygodniu. W jej ręce trafi także mała Kryształowa Kula za rywalizację na dystansach. W sprintach najlepsza okazała się Randall.

Na sobotę zaplanowano bieg ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną. Początek zawodów o 12.30.