Decyzje USA nie zagrażają tarczy w Europie

(fot. EPA/Olivier Hoslet)

Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy NATO-wskiej tarczy antyrakietowej w Europie - zapewnił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

 

Według Rasmussena sekretarz obrony USA Chuck Hagel, ogłaszając w piątek decyzje o zmianach w obronie przeciwrakietowej, podkreślił jednocześnie "siłę i trwałość" amerykańskich zobowiązań dotyczących tarczy antyrakietowej, budowanej wraz z NATO w Europie. - Zobowiązania te pozostają niewzruszone. Europejczycy nie odczują różnicy - zapewnił Rasmussen na konferencji prasowej.

 

Podkreślił też, że najnowsza decyzja Waszyngtonu "nie ma nic wspólnego z Rosją". - Zaproszenie dla Rosji do udziału w budowie systemu obrony antyrakietowej (w Europie) pozostaje aktualne. Zarówno Rosja, jak i kraje NATO skorzystałyby na tej współpracy. Mam nadzieję, że Rosja potraktuje poważnie naszą propozycję i ją przyjmie - powiedział szef Sojuszu.

 

Minister Hagel ogłosił w piątek, że w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.


Według szefa Pentagonu w tej sytuacji Stany Zjednoczone zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy antyrakietowej, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele. Rakiety te miały być zainstalowane m.in. w Polsce.

 

Hagel potwierdził zarazem, że Waszyngton urzeczywistni drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący dyslokację jego elementów w Rumunii i Polsce. W Redzikowie pod Słupskiem ma powstać do 2018 r. baza tarczy.

 

Rasmussen powiedział w poniedziałek, że w obliczu niepokojących działań Korei Północnej doskonale rozumie działania USA i innych krajów, mające na celu wzmocnienie ochrony swoich obywateli. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co widzieliśmy ze strony Korei Północnej. Działania Korei Płn. zostały potępione przez całą społeczność międzynarodową, w tym Chiny. Reżim północnokoreański jest w izolacji - powiedział szef NATO.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Var 20:16:34 | 2013-03-18
No i pozamiatane.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Gucio Obamy 17:05:25 | 2013-03-18
http://www.pch24.pl/usunac-imie-boze-z-dolarow,13375,i.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?