Tirreno-Adriatico - Kwiatkowski nowym liderem

PAP / slo

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) został liderem wyścigu kolarskiego najwyższej kategorii Tirreno-Adriatico. Czwarty etap z Narni do Prati di Tivo (173 km) wygrał Brytyjczyk Chris Froome (Sky Procycling), a Polak był czwarty.

Sobotni etap kończył się trudnym finiszem pod górę. Rozprowadzony przez kolegów z grupy Sky Froome zaatakował na ostatnim kilometrze i na mecie uzyskał sześć sekund przewagi nad drugim Włochem Mauro Santambrogio.

Kwiatkowski stracił do zwycięzcy 13 sekund. Trzeci, dwie sekundy szybszy od Polaka, był ubiegłoroczny triumfator tego wyścigu Włoch Vincenzo Nibali. Na ostatnich kilometrach kilkakrotnie atakował słynny Hiszpan Alberto Contador, ale ostatecznie zajął w sobotę szóste miejsce.

W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski o cztery sekundy wyprzedza Froome'a. W niedzielę odbędzie się piąty etap, długości 230 km z metą w Chieti. Zakończenie wyścigu we wtorek - na ten dzień zaplanowano jazdę indywidualną na czas w San Benedetto del Tronto.

W imprezie, oprócz Kwiatkowskiego, startuje jeszcze czterech Polaków: Maciej Bodnar (Cannondale), Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Bartosz Huzarski (Netapp-Endura) oraz Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM). W sobotę najlepszy z tej czwórki był Niemiec, który zajął 18. miejsce, a w klasyfikacji generalnej jest 19.