Korea Płn. grozi wyprzedzającym atakiem

Ćwiczenia armii Korei Północnej (fot. PAP/EPA)

Korea Północna zagroziła w czwartek, że skorzysta z prawa do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym - podała północnokoreańska agencja KCNA, powołując się na MSZ.

 

Phenian nasila swą retorykę tuż przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad ewentualnym nałożeniem na Korę Płn. nowego, już czwartego, pakietu sankcji za przeprowadzenie w lutym trzeciej próby nuklearnej.

 

- Od kiedy Stany Zjednoczone chcą wzniecić wojnę nuklearną, będziemy korzystać z prawa do (przeprowadzenia) wyprzedzającego ataku nuklearnego przeciwko siedzibie agresora w celu ochrony naszego nadrzędnego interesu - poinformował rzecznik północnokoreańskiego MSZ.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Phenian nie ma zdolności przeprowadzenia takiego ataku.

 

Władze Korei Północnej oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Południowej jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku na (Koreę Płn.). Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagają się USA.

 

Na początku tygodnia dyplomaci ONZ poinformowali, że Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rezolucji ONZ, mającej nałożyć nowe sankcje na Koreę Płn. za jej trzecią próbę nuklearną. Wyrazili nadzieję, że do końca tygodnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie projekt nowej rezolucji w sprawie Korei Płn.

 

Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin poinformował, że Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować nad projektem rezolucji w sprawie sankcji jeszcze w czwartek. Rosja przewodniczy w marcu posiedzeniom RB ONZ.

 

Korea Płn., która regularnie grozi wojną Korei Płd. i Stanom Zjednoczonym, w lutym przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich, przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

 

W środę Korea Płd. przestrzegła swego północnego sąsiada przed wojskowymi prowokacjami, które mogą spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią. Dzień wcześniej Phenian zagroził unieważnieniem porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską z lat 1950-1953, jeśli Seul i Waszyngton będą nadal organizować doroczne dwumiesięczne ćwiczenia wojskowe.

 

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap, powołującej się na źródło w rządzie Seulu, w przyszłym tygodniu Korea Północna planuje przeprowadzić ćwiczenia wojskowe na dużą skalę. Według innego południowokoreańskiego źródła Phenian zintensyfikował ćwiczenia z udziałem okrętów podwodnych u wschodnich i zachodnich wybrzeży kraju, jak również zimowe ćwiczenia z użyciem artylerii.

 

Formalnie oba państwa koreańskie są wciąż w stanie wojny, ponieważ działania wojenne z lat 50. XX wieku zakończyły się jedynie rozejmem, po którym nigdy nie podpisano układu pokojowego.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~l 22:42:03 | 2013-03-07
@fERDEK
Oni myślą, że wszędzie na świecie jest gorzej, niż u nich.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fERDEK 21:02:51 | 2013-03-07
ja radziłbym żołnierzom Korei Północnej upozorować atak, a następnie poddać się amerykanom i to by była największa korzyść dla tego biednego kraju.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?