Putin: Chavez był wybitnym przywódcą

(fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przekazał w środę wyrazy współczucia narodowi Wenezueli z powodu śmierci jej prezydenta Hugo Chaveza, którego określił jako wybitnego przywódcę i bliskiego przyjaciela Rosji.

 

Putin uczynił to w depeszy kondolencyjnej przesłanej na ręce wiceprezydenta tego południowoamerykańskiego kraju Nicolasa Maduro, który tymczasowo przejął obowiązki głowy państwa.

"Był to niezwykły i silny człowiek. Patrzył w przyszłość i zawsze wysoko ustawiał sobie poprzeczkę" - oświadczył rosyjski prezydent, który wielokrotnie spotykał się z Chavezem.

Putin podkreślił, że dzięki zmarłemu prezydentowi zbudowany został trwały fundament rosyjsko-wenezuelskiego partnerstwa. Gospodarz Kremla zauważył, że oba kraje ustanowiły aktywne kontakty polityczne, a także uruchomiły zakrojone na wielką skalą projekty gospodarcze i humanitarne.

Putin wyraził przekonanie, Rosja i Wenezuela powinny nadal iść tą drogą; umacniać i rozwijać swoje stosunki.

Wenezuela pod rządami Chaveza stała się jednym z najważniejszych partnerów FR w Ameryce Łacińskiej. Jest jednym z trzech państw - nie licząc samej Rosji - które uznały niepodległość Abchazji i Osetii Południowej, dwóch gruzińskich prowincji, które przy poparciu Moskwy w 2008 roku oderwały się od Gruzji. Pozostałe, to Nikaragua i wyspiarskie państewko w Oceanii - Nauru.

Wenezuela jest jednym z największych odbiorców rosyjskiej broni. Według Rosoboroneksportu, rosyjskiej korporacji państwowej zajmującej się eksportem uzbrojenia, w latach 2007-12 kraj ten kupił w Rosji broń za 11 mld dolarów.

Ponadto rosyjskie koncerny naftowe uczestniczą w Wenezueli w kilku wielkich projektach związanych z wydobyciem ropy. Współpraca dwóch krajów w sferze energetycznej obejmuje też wydobycie gazu ziemnego i rozwój hydroenergetyki.

Rosja uczestniczy także w budowie 10 tys. mieszkań socjalnych w Wenezueli.

Chavez zmarł we wtorek w Caracas. Miał 58 lat. Od połowy 2011 roku walczył z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje. Od czasu powrotu do kraju, 18 lutego, jego stan szybko się pogarszał, na skutek infekcji miał poważne problemy z oddychaniem.
 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?