Wzywają Putina do naśladowania Stalina

(fot. EPA/YURI KOCHETKOV)

Sympatycy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) uczcili we wtorek pamięć Józefa Stalina, składając wieńce i kwiaty na jego grobie na Placu Czerwonym w Moskwie. W tym dniu minęła 60. rocznica śmierci tyrana.

 

Nad mogiłą Stalina przed Murem Kremlowskim pod flagami ZSRR zgromadziło się kilkaset osób. Wśród zebranych byli deputowani do Dumy Państwowej z ramienia KPRF, w tym jej lider Giennadij Ziuganow.

 

W okolicznościowym wystąpieniu określił on Stalina jako wybitnego działacza państwowego i politycznego. Zaapelował też do prezydenta Rosji Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa, by brali przykład z przywódcy ZSRR.

 

- W ciągu 20 lat można zrobić bardzo wiele. Obecne władze obchodzą w tym roku swoje 20-lecie. W ciągu tych 20 lat nie skonstruowały ani jednego samolotu czy samochodu. Nie zdołały nawet wyprodukować prostego telefonu komórkowego. Tymczasem ZSRR pod wodzą Stalina już w pierwszej pięciolatce stworzył najlepsze wyroby - oświadczył szef KPRF, a jako przykłady wymienił czołg T-34, samolot szturmowy Ił-2 i wyrzutnię pocisków rakietowych BM-13 Katiusza.

 

Zdaniem Ziuganowa "świat z kryzysu może wyprowadzić tylko socjalizm".

 

W tym samym czasie, gdy lider KPRF na Placu Czerwonym wzywał Putina i Miedwiediewa do naśladowania Stalina, szefowie Memoriału, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie, kilkaset metrów dalej, w siedzibie agencji Interfax, prezentowali nowe wydanie list proskrypcyjnych Stalina.

 

Listy te nie zawierają żadnych informacji o aresztowanych i przedstawionych im zarzutach; są na nich tylko imiona i nazwiska oraz propozycje kary - egzekucja lub łagier. Po zatwierdzeniu przez Stalina i jego najbliższe otoczenie werdykty te trafiały do Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR, które na ich podstawie wydawało wyroki.

 

W ten sposób w latach 1937-1941 osądzono co najmniej 40 tys. osób. Badaczom Memoriału udało się odtworzyć dane biograficzne większości z nich.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?