Mołdawia: Dymisja proeuropejskiego rządu

(fot. EPA/DUMITRU DORU)

Parlament Mołdawii zdecydował we wtorek o dymisji proeuropejskiego rządu Vlada Filata; 54 deputowanych liczącego 101 miejsc parlamentu przegłosowało wniosek o wotum nieufności dla rządu, wniesiony przez opozycyjną Partię Komunistów (PCRM).

 

Wniosek poza komunistami poparli deputowani z wchodzącej w skład koalicji rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) i grupa posłów niezależnych. Do przyjęcia wotum nieufności wystarcza 51 głosów.

 

Komuniści, którzy, jak pisze agencja Associated Press (AP), są przeciwni reformom w stylu europejskim, objaśniają swój wniosek o wotum nieufności niezadowoleniem Mołdawian z sytuacji gospodarczej i z korupcji. Demokraci argumentowali poparcie wniosku tym, że wcześniej premier Filat opuścił rządzącą koalicję Sojusz na Rzecz Integracji Europejskiej (AIE), który tworzą liberalni demokraci, demokraci i liberałowie (Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii, Demokratyczna Partia Mołdawii i Partia Liberalna).

 

Koalicja AIE rozpadła się w ubiegłym tygodniu na tle sporów kompetencyjnych.

 

Obecnie prezydent Mołdawii Nicolae Timofti powinien po konsultacjach z frakcjami parlamentarnymi desygnować kandydata na premiera, który przedstawi do zatwierdzenia skład nowego gabinetu. Na trzy próby tego rodzaju jest 45 dni. Jeśli nie dadzą wyników, prezydent rozwiązuje parlament i wyznacza datę wyborów przedterminowych.

 

Miejscowi analitycy uważają taki scenariusz za prawdopodobny, gdyż, jak twierdzą, utworzona w roku 2010 koalicja AIE jest niefunkcjonalna i nie będzie w stanie sformować nowego gabinetu.

 

43-letni Vlad Filat, który został premierem w styczniu 2011 roku, przybliżył kraj z 4,1 mln mieszkańców w stronę UE - pisze AP i przypomina, że Mołdawia to najbiedniejsze państwo Europy, gdzie średni miesięczny dochód stanowi równowartość 230 dolarów.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook