"Klucz do zbliżenia z UE znajduje się w Kijowie"

(fot. EPA/THIERRY ROGE )

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się w poniedziałek w Brukseli szczycie Ukraina-UE szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

 

W artykule opublikowanym w gazecie internetowej "Ukrainska Prawda" podkreślili oni, że oczekują, iż na szczycie Ukraina przejawi jasną wolę polityczną i potwierdzi zdecydowane kroki, które pozwolą jej stać się bliższym partnerem UE.

 

Ukraina "musi realizować reformy, uzgodnione podczas naszego ostatniego szczytu dwustronnego i uściślone w grudniowych wnioskach Rady Ministrów spraw zagranicznych; dotyczą one m.in. wybiórczego stosowania prawa, wyborów parlamentarnych i realizacji reform w ramach programu stowarzyszeniowego Ukraina-UE" - czytamy.

 

"Klucz znajduje się w rękach Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że w trakcie szczytu 25 lutego ukraińscy przywódcy wykażą zdecydowaną wolę osiągnięcia tych celów" - napisali Barroso i Van Rompuy.

 

W grudniu zeszłego roku UE potwierdziła zamiar podpisania umowy z Kijowem do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale pod warunkiem, że ukraińskie władze podejmą zdecydowane działania i poczynią postępy w trzech obszarach: zapewnią zgodność procesów wyborczych z międzynarodowymi standardami, zajmą się problemem wybiórczego stosowania prawa i przeprowadzą reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

 

Jednym z najważniejszych problemów, które powinna rozwiązać Ukraina, są sprawy więzionych - zdaniem Brukseli z przyczyn politycznych - przywódców opozycji: byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki.

 

Ukraiński parlament w uchwalonym w piątek oświadczeniu popierającym integrację Ukrainy z UE zobowiązał się do wypełnienia zaleceń zawartych we wnioskach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego wobec Ukrainy, mówiących m.in. o konieczności rozwiązania problemu selektywnego stosowania prawa. Rada Najwyższa zadeklarowała, że będzie sprzyjać realizacji ustaleń niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i uchwali ustawy zbliżające ukraińskie prawo do standardów prawa europejskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazg 10:38:10 | 2013-02-25
Ukraino, nie słuchaj tego łajdaka, nie ustępuj ze swoich zasad, szczególnie, jak chodzi o traktowanie złodziei, którzy byli u władzy. UE to szambo, nie warto do niej wchodzić.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?