UE oczekuje od Ukrainy namacalnych postępów

(fot. openDemocracy / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Do maja UE oczekuje od Ukrainy "namacalnych postępów", jeśli chodzi o spełnienie wstępnych warunków do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie - poinformowały w czwartek w Brukseli unijne źródła dyplomatyczne.

 

- To może być kluczowy i historyczny rok dla relacji UE i Ukrainy, bo mamy nadzieję podpisać umowę o stowarzyszeniu i wolnym handlu. Ale czasu nie jest zbyt wiele - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata.

 

Według niego, aby umowa mogła zostać podpisana najpóźniej w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - co pozostaje celem Unii i Kijowa - w maju Komisja Europejska powinna rozpocząć związane z tym procedury i przygotować wniosek do Rady UE.

 

- Dlatego potrzebujemy jakiegoś konkretnego ruchu (ze strony Ukrainy) do maja. To bardzo ważny termin w naszym kalendarzu - dodał. Dyplomata nie sprecyzował, jakich konkretnych działań Unia oczekuje od Kijowa.

 

Umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowego szczytu UE-Ukraina w Brukseli. Porozumienie parafowano niemal rok temu, ale sprawa byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, oraz postępowania wobec innych polityków opozycji spowodowały kryzys w relacjach UE i Ukrainy.

 

W grudniu zeszłego roku UE potwierdziła wolę podpisania umowy z Kijowem do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale pod warunkiem, że ukraińskie władze podejmą zdecydowane działania i poczynią widoczne postępy w trzech obszarach: zapewnią zgodność procesów wyborczych z międzynarodowymi standardami, zajmą się problemem wybiórczego stosowania prawa i przeprowadzą reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

 

- Spełnienie tych warunków jest wykonalne, jeśli tylko wystarczy woli politycznej. W tym roku Ukraina ma niepowtarzalną okazję, by zbliżyć się do Unii - powiedział dziennikarzom unijny dyplomata.

 

Podczas poniedziałkowego szczytu UE-Ukraina podpisane zostanie memorandum w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej w wys. 610 mln euro na wsparcie reform wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także memorandum o współpracy energetycznej. Tematem rozmów będą też m.in.: liberalizacja reżimu wizowego oraz przewodnictwo Ukrainy w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ukrainę reprezentować będzie na szczycie prezydent Wiktor Janukowycz, Unię zaś - szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina-ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Obserwator 08:05:45 | 2013-02-22
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7434 

Tak  wygląda prawdziwe oblicze pod makijażem

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?