Kowalczyk druga w biegu na 10 km w Davos

(fot. EPA/ARNO BALZARINI )
PAP / slo

Justyna Kowalczyk zajęła w niedzielę w Davos drugie miejsce w biegu indywidualnym na 10 km techniką dowolną, zaliczanym do narciarskiego Pucharu Świata. Zwyciężyła Norweżka Therese Johaug. Polka była wolniejsza od niej o 8,9 s.

Na trzeciej pozycji uplasowała się kolejna zawodniczka z kraju fiordów Kristin Stoermer Steira - strata 13,4 s. Ze startu w niedzielę zrezygnowała słynna Norweżka Marit Bjoergen.

Do biegu indywidualnego zawodniczki przystępują z 30 sekundowymi odstępami. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego jest liderką PŚ i na trasę ruszyła jako ostatnia. Po dwóch kilometrach była trzecia. Do prowadzącej Johaug traciła 10,2 s. Rozdzielała je Steira.

Na kolejnych pomiarach czasu różnica między tymi zawodniczkami niewiele się zmieniała. Narciarka z Kasiny Wielkiej zdołała jednak przesunąć się na drugą lokatę i po raz 57. w karierze stanęła na podium zawodów PŚ.

Mistrzyni olimpijska z Vancouver w biegu na 30 km pewnie zmierza po czwartą Kryształową Kulę. W klasyfikacji generalnej tego sezonu drugą Johaug wyprzedza o 505 pkt.

Były to ostatnie zawody przed rozpoczynającymi się w środę w Val di Fiemme mistrzostwami świata. Kowalczyk szansę na pierwszy medal będzie miała już w czwartek, przy okazji rywalizacji w sprincie techniką klasyczną. Do pucharowych zmagań narciarki wrócą 9 marca w fińskim Lahti.