Milion komputerów, 50 mln dolarów i... zarzuty

(fot. ph0rk / flickr.com / CC BY)

Prokuratura w USA postawiła zarzuty trzem mężczyznom, którzy za pomocą stworzonego przez siebie wirusa włamali się do ponad miliona komputerów na świecie, a zdobyte w ten sposób dane wykorzystali do kradzieży z prywatnych kont bankowych co najmniej 50 mln USD.

 

Włamań i kradzieży dokonywano w latach 2005-2011, używając wirusa o nazwie Gozi - informuje w czwartek portal BBC News.

 

Amerykańskie śledztwo prowadzone we współpracy z wieloma krajami wykazało m.in., że przestępczy proceder rozpoczął się w Europie, a następnie przeniósł do USA, gdzie na pewnym etapie zainfekowanych wirusem Gozi było nawet 190 komputerów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

 

Jeden z oskarżonych, 25-letni Rosjanin, przyznał się do stawianych mu zarzutów w maju 2011 roku. Wobec pozostałej dwójki, 28-letniego Rumuna i 27-letniego Łotysza, toczą się postępowania ekstradycyjne.

 

Trzej mężczyźni tworzyli "nowoczesną szajkę rabusiów, którzy nie potrzebowali broni ani maski" - poinformowała nowojorska prokuratura. - Ta sprawa powinna być ostrzeżeniem zarówno dla banków, jak i ich klientów, bo cyberprzestępczość jest obecnie jednym z największych zagrożeń - podkreślono.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Radujmysię 11:40:18 | 2013-01-24
Banki, rządy, urzędy wydają miliony dolarów na wyrafinowane zabezpieczenia. Służby specjalne monitorują internet przeznaczając na to pokaźne sumy z pieniędzy podatników. A potem trzech facetów przez 6 lat łupi tysiące ludzi, włamuje się na miliony komputerów. Przeciwko tej trójce działało tysiące specjalistów (owszem zajmujących się również innymi ważnymi sprawami - ciekawe czy z podobnym zaangażowaniem i skutecznością). I już po 6 latach mamy efekty.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?