Rosja: 500 mln dol. pożyczki dla Bangladeszu

(fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL)

Rosja pożyczy Bangladeszowi 500 mln dolarów na prace studyjne oraz szkolenie kadr dla elektrowni jądrowej, którą Rosjanie mają wybudować w tym kraju. Umowę podpisali we wtorek w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin i premier Bangladeszu Hasina Wazed.

 
Jak podał Reuters, po spotkaniu z Hasiną Wazed Putin oświadczył, że Rosja dostarczy nie tylko nowoczesną technologię, ale też zapewni wsparcie finansowe dla prac poprzedzających właściwą budowę elektrowni jądrowej w Ruppur. 
 
Elektrownię ma wybudować państwowy koncern Rosatom. Prezes Rosatomu Siergiej Kirijenko poinformował we wtorek dziennikarzy, że w tym roku zaczną się badania techniczne i oceny środowiskowe dla elektrowni, która miałaby ruszyć na początku przyszłej dekady. Jak dodał, kolejne etapy inwestycji wymagać będą dalszych rosyjskich pożyczek.
 
Bangladesz planuję budowę elektrowni składającej się z dwóch bloków energetycznych z rosyjskimi reaktorami VVER. Zgodnie z międzyrządową umową z 2010 r., Rosjanie mają wyasygnować 85 proc. kosztów budowy elektrowni - co najmniej 7 mld dol., które mają być spłacane przez 28 lat z 10-letnią karencją. 
 
To nie jedyne tego typu przedsięwzięcie Rosjan w tej części świata. Rok temu ruszyły prace na budowie elektrowni jądrowej w Wietnamie. Rosja - za pośrednictwem rządowej agencji eksportowej - udzieliła już na tę inwestycję kredytu w wysokości 9 mld dol., co ma stanowić 85 proc. kosztów. Rosjanie mają już obiecaną budowę w Wietnamie kolejnej elektrowni jądrowej.
 
W Moskwie Putin i Hasina podpisali też umowę na inną pożyczkę dla Bangladeszu - w wysokości miliarda dolarów. Kredyt ma być przeznaczony na zakup rosyjskiego uzbrojenia.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?