Szczyt UE-Ukraina na początku przyszłego roku

(fotr. EPA/OLIVIER HOSLET )

Szczyt Ukraina-UE odbędzie się na początku przyszłego roku, zaś podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Brukselą a Kijowem może nastąpić jesienią na szczycie Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

 

W rozmowie telefonicznej z p.o. premiera Ukrainy Mykołą Azarowem we wtorek Ashton "wyraziła przekonanie", że do podpisania umowy stowarzyszeniowej dojdzie podczas szczytu PW w listopadzie 2013 r. w Wilnie - poinformowały służby prasowe ukraińskiego rządu.

 

Wcześniej o przeprowadzeniu szczytu Ukraina-UE na początku przyszłego roku mówiły jedynie źródła dyplomatyczne. Rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz potwierdziła agencji Interfax-Ukraina te informacje, jednak podkreśliła, że data spotkania wciąż jest ustalana.

 

W komunikacie rządu w Kijowie podkreślono, że do rozmowy doszło z inicjatywy szefowej dyplomacji UE, która poinformowała Azarowa o przyjętych dzień wcześniej w Brukseli wnioskach ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie Ukrainy.

 

W rozmowie z Azarowem Ashton wyraziła przekonanie, że jego kraj przeprowadzi "przewidziane w porządku dziennym stowarzyszenia" reformy, oraz "pozytywnie oceniła zobowiązania Ukrainy dotyczące udoskonalenia prawa wyborczego".

 

Azarow ze swej strony podziękował rozmówczyni za to, że UE pragnie prowadzić dialog z Ukrainą i zadeklarował, iż Kijów gotów jest do wdrożenia przemian, niezbędnych dla zbliżenia z Unią.

 

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE zastrzegli, że dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą w listopadzie Kijów musi spełnić pewne warunki, m.in. rozwiązać problemy selektywnego stosowania wymiaru sprawiedliwości.

 

UE odkładała jak dotąd podpisanie umowy ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, w tym politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - skazanie w ubiegłym roku członków byłego rządu, w tym byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?