Sikorski: UE pomoże sprowadzić wrak TU-154?

Sikorski: UE pomoże sprowadzić wrak TU-154?
(fot. elcomendante/flickr.com/CC)
PAP / psd

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że na forum Rady ds. Zagranicznych UE poprosił szefową unijnej dyplomacji, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Poniedziałkowa Rada ds. Zagranicznych z udziałem 27 ministrów i wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton była poświęcona m.in. stosunkom UE-Rosja.
W zeszłym tygodniu Sikorski rozmawiał na temat powrotu wraku z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa.
"Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy" - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Sikorski.
Jak podkreślił, Polska będzie "cierpliwie drążyć" w tej sprawie, mając nadzieję, że Rosja wreszcie uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i może być przekazany polskim śledczym.
Pytany o reakcję Catherine Ashton na tę prośbę, odparł, że wydaje mu się, że wzięła ją sobie do serca. "Poprosiłem wysoką przedstawiciel, aby podniosła tę sprawę (powrotu wraku do Polski - PAP) ze stroną rosyjską podczas szczytu" - oświadczył Sikorski.
Szczyt UE-Rosja odbędzie się 21 grudnia w Brukseli. Tematami rozmów mają być m.in. problemy energetyczne i kwestie wizowe.
Sikorski relacjonował, że Grupa Wyszehradzka, której obecnie przewodniczy Warszawa, przyjęła wspólne stanowisko w sprawie tego szczytu.
Jak podkreślił, UE ma z Rosją wspólne stanowisko w wielu kwestiach, takich jak np. negocjacje z Iranem, stabilizowanie Afganistanu czy działania przeciwko piractwu i terroryzmowi.
"Są też kwestie, w których Rosja ma swoje postulaty, takie jak liberalizacja wizowa, oraz kwestie, gdzie się różnimy, takie jak trzeci pakiet energetyczny. Tu muszę powiedzieć jest konsensus w państwach członkowskich, że nie ma odwrotu od tego pakietu energetycznego" - poinformował szef MSZ.
Trzeci pakiet energetyczny wymaga m.in. dostępu stron trzecich do gazociągów w UE. Polski minister zaznaczył, że bardzo pożądane jest utworzenie wspólnego rynku europejskiego w handlu, szczególnie gazem.
Zapowiedział, że w czasie szczytu UE-Rosja będą też podnoszone kwestie ograniczania praw organizacji pozarządowych i w ogóle praw człowieka w Rosji.
W zeszłym tygodniu Moskwa zaprezentowała raport "O sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Unii Europejskiej". 73-stronicowy dokument omawia każdy z 27 krajów UE, z osobna wytykając stolicom europejskim niedociągnięcia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sikorski: UE pomoże sprowadzić wrak TU-154?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.