Rząd USA chce wznowić rozmowy z talibami

(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Mimo wielu przeszkód administracja prezydenta Baracka Obamy będzie próbować wznowić rozmowy pokojowe z talibami w Afganistanie - podał wtorkowy "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła rządowe.

 
Jak informują przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu, administracja zamierza ponownie zaproponować talibom wymianę jeńców wojennych. Chodzi tu o pięciu bojowników talibskich więzionych w bazie wojskowej USA Guantanamo na Kubie i przetrzymywanego przez talibów w Afganistanie od 2009 r. sierżanta Bowe Berghalla.
 
Plany wznowienia rozmów napotykają jednak sprzeciw amerykańskiego Ministerstwa Obrony, a sami talibowie wydają się niezainteresowani negocjacjami. Dodatkową przeszkodą są mieszane sygnały z Pakistanu, na którego pomoc mediacyjną w rozmowach liczy Waszyngton.
 
O perspektywach wznowienia negocjacji z talibami miała rozmawiać we wtorek w Brukseli przebywająca tam na konferencji ministrów spraw zagranicznych państw NATO sekretarz stanu Hillary Clinton.
 
Rozmowy z talibami odbywały się sporadycznie od wiosny 2011 r., ale w marcu br. zostały przez nich zerwane. Oskarżyli oni wtedy rząd USA o jednostronną zmianę warunków wspomnianej wymiany jeńców.
 
W Waszyngtonie przeważa opinia, że talibowie nie są zainteresowani negocjacyjnym rozwiązaniem konfliktu w Afganistanie, gdyż liczą teraz na "przeczekanie" sił USA i NATO, które mają się stamtąd wycofać do końca 2014 r.
 
Ostatnio jednak administracja ujawniła plany pozostawienia w Afganistanie po tej dacie około 10 000 wojsk. Niektórzy eksperci militarni uważają nawet, że aby zapobiec recydywie władzy talibów, potrzeba będzie dużo więcej sił.
 
Zapowiadając starania o wznowienie rozmów z talibami, przedstawiciele administracji twierdzą, że przed wyborami prezydent Obama nie mógł mocniej angażować się w sprawę Afganistanu, natomiast teraz, po swej reelekcji będzie mógł temu poświęcić więcej czasu.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook