Abstrakcyjna "choinka" wywołuje protesty

(fot. EPA/Julien Warnand)

Tysiące ludzi podpisały się już pod petycją online przeciwko abstrakcyjnej instalacji świetlnej, która w tym roku w zabytkowym centrum Brukseli zastąpiła tradycyjną choinkę bożonarodzeniową - informuje w poniedziałek BBC.

 

Protesty pojawiły się też na Facebooku. Krytycy zarzucają władzom miejskim, że wybrały nowoczesną instalację świetlną zamiast choinki, by nie urazić niechrześcijan, a zwłaszcza muzułmanów. Biuro burmistrza zaprzecza.

 

Tradycyjnie w Brukseli ustawiano dotąd 20-metrową choinkę z Ardenów. W tym roku na zabytkowym rynku Grand Place pojawiła się jednak 25-metrowa konstrukcja z grubsza przypominająca drzewo; plac jest też udekorowany prawdziwymi, choć mniejszymi choinkami.

 

Instalację świetlną krytycy nazwali już nawet "apteką". Świecące sześciany, z których się ona składa, kojarzą im się z zielonym krzyżem, wyróżniający apteki w wielu krajach świata, w tym także w Belgii.

 

BBC cytuje mieszkańca Brukseli, który sądzi, że bożonarodzeniową choinkę zastąpiono ze względów kulturowych: "Drzewko jest na Boże Narodzenie dla chrześcijan, ale obecnie w Brukseli mamy mnóstwo muzułmanów. Więc aby uniknąć dyskusji, po prostu zastąpili je paroma sześcianami! Ja jestem bardziej tradycjonalistyczny, wolę zwykłe drzewko".

 

Belgijska gazeta "Le Soir" oszacowała ostatnio, że w 2010 roku w Brukseli i okolicach muzułmanie stanowili do 22 proc. ludności.

 

Także część belgijskiej prasy pospieszyła z sugestiami, że instalacja świetlna zamiast choinki jest przejawem poprawności politycznej. BBC nie wyklucza jednak, że ta burza prasowa raczej wpływa na opinię publiczną niż odzwierciedla jej poglądy. Świąteczny pokaz światła i dźwięku, który każdego wieczoru odbywa się na Grand Place, wielu ludzi przyjmuje brawami. Pojawiły się opinie, że instalacja świetlna jest dziełem sztuki nowoczesnej i to dziełem udanym.

 

Przywódca muzułmańskiej społeczności w Belgii Samsettin Ugurlu podkreślił, że muzułmanie nie mają nic przeciwko bożonarodzeniowym choinkom. - Wiemy, że żyjemy w kraju o kulturze chrześcijańskiej i nie czujemy się urażeni tradycyjnym bożonarodzeniowym drzewkiem - powiedział.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?