Niemcy wyrażają poparcie dla syryjskiej opozycji

Guido Westerwelle (fot. EPA/WOLFGANG KUMM)

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle spotkał się we wtorek w Kairze z przywódcą powołanej w weekend syryjskiej konfederacji opozycyjnej Moazem al-Chatibem i zapewnił go o poparciu Berlina.

 

- Niemcy będą z całych sił wspierać dążenia (syryjskiej) opozycji do zjednoczenia i położenia kresu przemocy - zapewnił Westerwelle, który w stolicy Egiptu uczestniczy w obradach szefów dyplomacji Unii Europejskiej i Ligi Arabskiej, poświęconych konfliktowi syryjskiemu.

 

Westerwelle apelował do przeciwników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o uczynienie z nowego sojuszu opozycyjnego - Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych - "alternatywy dla reżimu, aby umożliwić nowy polityczny początek". Zaprosił Chatiba do złożenia wizyty w Berlinie.

 

W poniedziałek Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) uznała syryjską konfederację opozycyjną za "prawowitą przedstawicielkę narodu syryjskiego". Natomiast Liga Arabska uznała konfederację za prawowitą reprezentantkę syryjskiej opozycji, ale nie za przedstawicielkę narodu. Komentatorzy wskazują, że stało się tak za sprawą podziałów wśród krajów arabskich, których część nie potępia jednoznacznie reżimu Asada.

 

O poparciu zjednoczonej opozycji syryjskiej zapewniły Stany Zjednoczone i Francja.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook