"Euroland planuje zwiększenie EMS"

Kraje strefy euro pracują nad powiększeniem Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), czyli stałego funduszu ratunkowego dla wspólnej waluty - pisze w niedzielę "Der Spiegel". W razie konieczności kwota miałaby ulec zwiększeniu z 500 mld do 2 bln euro.

 

Powiększenie zasobów byłoby konieczne, gdyby fundusz musiał ratować duże kraju eurolandu, takie jak Hiszpania czy Włochy - czytamy w wydaniu internetowym tygodnika, ukazującego się w Hamburgu.

 

Jak twierdzi "Der Spiegel", niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble popiera propozycję zwiększenia środków będących w dyspozycji EMS. Przeciwnikiem szybkiej decyzji w tej sprawie jest natomiast Finlandia. Zdaniem rządu w Helsinkach zmiana wysokości funduszu jest poważną zmianą umowy o EMS i musi zostać zaaprobowana przez fiński parlament.

 

EMS ma zastąpić jeszcze w tym roku istniejący od dwóch lat tymczasowy Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Ma dysponować wpłaconą przez kraje strefy euro gotówką w wysokości 80 mld euro oraz tzw. kapitałem na żądanie. Moc pożyczkowa funduszu ma wynieść 500 mld euro. Jego zadaniem będzie pomoc dla krajów strefy euro, które znajdą się w tarapatach.

 

Zwiększenie funduszu EMS miałoby nastąpić dzięki włączeniu prywatnego kapitału, rozwiązanie, zastosowane przedtem w EFSF - wyjaśnia "Der Spiegel". - Ta sprawa jest przedmiotem rozmów w Brukseli - powiedziała rzeczniczka ministerstwa finansów w Berlinie.

 

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny ograniczył w ubiegłym tygodniu udział Niemiec w EMS do 190 mld euro. Ewentualne zwiększenie tej kwoty wymagać będzie zgody niemieckiego parlamentu - Bundestagu 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~witti 22:13:40 | 2012-09-23
 wszystko wskazuje na to, że waluta EUR skazana jest na upadek...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook