Grecja: manifestacja przeciwko oszczędnościom

(fot. EPA/SOTIRIS BARBAROUSIS)

Ponad 12 tys. ludzi według policji manifestowało w sobotę wieczorem w Salonikach przeciwko dalszym planowanym przez grecki rząd oszczędnościom, wymaganym przez wierzycieli Grecji w zamian za pakiety ratunkowe dla zadłużonego kraju.

 

Demonstrację w Salonikach zorganizowały związki zawodowe pracowników sektora prywatnego GSEE, pracowników sektora publicznego ADEDY, główna partia opozycyjna SYRIZA oraz PAME (Wszechrobotniczy Front Bojowy) - centrala związkowa związana z komunistami.

 

Protestowano przeciwko zwiększaniu przez rząd oszczędności, które jak dotąd w ciągu dwóch lat przyniosły Grekom obniżenie poziomu życia o 35 proc., co przyznaje sam rząd, przeciwko bolesnemu bezrobociu, które obecnie sięga jednej czwartej ludzi w wieku produkcyjnym, a także pogłębiającej się od pięciu lat recesji.

 

"Grecy już więcej nie wytrzymają" - głosiły hasła na transparentach w pochodzie związkowców, eskortowanych przez karetki pogotowia. W demonstracji uczestniczyli także pracownicy służby zdrowia.

 

"Wkrótce zareaguje większość Greków" - powiedział szef Koalicji Radykalnej Lewicy SYRIZA Aleksis Cipras.

 

W sobotę premier Antonis Samaras, otwierając Międzynarodowe Targi w Salonikach (TIF), powiedział, że jeśli wierzyciele Grecji uruchomią w październiku transzę pomocy w wysokości 31,5 mld euro, przyniesie to poprawę na pozbawionym płynności greckim rynku - pisze na stronach internetowych grecki dziennik "Ekathimerini".

 

W tym roku goście targów TIF, które co roku mają promować Grecję i przyciągać do niej inwestorów, widzą miasto w zapaści; 30 procent sklepów w śródmieściu pozamykało się, a kolejne zamierzają zrobić to samo - piszą greckie portale.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja, troika

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook