Nie ma decyzji ws. pomocy dla Węgier

KE ocenia obecnie sytuację makroekonomiczną Węgier, lecz nie podjęła jeszcze decyzji ws. pomocy dla Budapesztu - poinformował w piątek rzecznik KE Olivier Bailly. Dzień wcześniej premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że nie godzi się na warunki MFW i UE.

 

W piątek rano Orban zapewniał, że jego kraj porozumie się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie kolejnej linii kredytowej w wysokości 15 mld USD.

 

Według premiera raport europejskich negocjatorów głosi, że Węgry "potrzebują prewencyjnego porozumienia, a nie pieniędzy".

 

Dzień wcześniej Orban wyliczył stawiane przez UE i MFW warunki: - Lista żądań jest (...) niezgodna z interesami naszego narodu. Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, podnosić wieku emerytalnego.

 

Rzecznik KE Olivier Bailly przyznał jedynie, że trwają prace nad dokumentem, który ma "przedstawić władzom węgierskim informacje makroekonomiczne" o sytuacji ich kraju.

 

- Chcemy w znaczący sposób wesprzeć wzrost gospodarki i zatrudnienia na Węgrzech (...). Na razie mogę tylko potwierdzić, że trwają dyskusje na temat naszej lipcowej misji na Węgrzech - dodał rzecznik KE. Wyjaśnił też, że nie wyciągnięto jeszcze wniosków z tego raportu. Uniknął w ten sposób odpowiedzi na pytania węgierskich dziennikarzy, czy pomoc unijna uzależniona jest od losów kontrowersyjnego podatku od transakcji finansowych (FTT).

 

Planowane na 1 stycznia 2013 roku wprowadzenie FTT na Węgrzech ma m.in. zmusić sektor finansowy do poniesienia części kosztów węgierskiego kryzysu finansowego. Rząd chce, by podatek objął wszystkie transakcje, w tym operacje prowadzone przez bank centralny. Prezes Narodowego Banku Węgier Andras Simor uznał ten pomysł od początku za "nielegalny i niebezpieczny".

 

Sam Orban zapewniał w piątek: - Znajdziemy kompromis z MFW i UE. (...) Rząd przedstawi alternatywną propozycję w ciągu siedmiu do dziesięciu dni.

 

Konserwatywny premier zapewnia od dłuższego czasu, że Węgry nie mają powodów do obaw o gospodarkę, zaś "linia kredytowa (MFW) miała być tylko ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek pogłębienia się unijnego kryzysu".

 

Negocjacje kredytowe rządu Węgier z UE i MFW przerwano w grudniu 2011 roku po uchwaleniu przez węgierski parlament zmian w przepisach o banku centralnym, ograniczających jego niezależność. 6 lipca parlament anulował te regulacje i negocjacje zostały wznowione.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?