Pakistan: zamach koło konsulatu USA

(fot. EPA/ARSHAD ARBAB)

Dwaj Amerykanie pracujący w konsulacie USA w Peszawarze, w północno-zachodnim Pakistanie, zostali ranni w poniedziałek w zamachu samobójczym - poinformowała w komunikacie ambasada USA w Islamabadzie. Rany odnieśli też dwaj pakistańscy pracownicy placówki.

 

Ambasada zaprzeczyła doniesieniom lokalnego pakistańskiego resortu informacji o tym, że w zamachu zginęli dwaj Amerykanie. "Możemy potwierdzić, że pojazd należący do konsulatu USA w Peszawarze był celem domniemanego ataku terrorystycznego" - głosi komunikat. Ambasada nie wyjaśniła, czy zamach spowodował jakiekolwiek ofiary śmiertelne.

 

Wcześniej różne źródła podały, powołując się na policję pakistańską, że w ataku zginęło od dwóch do pięciu osób, a co najmniej 19 zostało rannych.

 

Już po komunikacie ambasady USA Mian Iftikhar Hussain, minister informacji prowincji Chajber Pachtunchwa, podtrzymał swą wcześniejszą wersję o śmierci dwóch Amerykanów w zamachu.

 

Według pakistańskich służb bezpieczeństwa samochód wyładowany materiałami wybuchowymi uderzył w auto wyjeżdżające z konsulatu Stanów Zjednoczonych. Atak nastąpił w rejonie, gdzie oprócz amerykańskiej placówki znajdują się biura UNHCR, oenzetowskiej agencji ds. uchodźców, a także biura organizacji pozarządowych. Policja pakistańska oceniła, że w zamachu użyto 110 kg materiałów wybuchowych.

 

Peszawar leży w pobliżu niespokojnego pogranicza z Afganistanem. W tym regionie aktywni są bojownicy talibów i Al-Kaidy, i w ostatnich latach w mieście często dochodziło do zamachów. Amerykanie rzadko byli ich celem z powodu stosowanych przez nich nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?