Córka dyktatora w walce o urząd prezydenta

(fot. PAP/EPA/YNA)

Park Geun Hie, córka dyktatora Korei Południowej z lat 60. i 70. Parka Czung Hi, będzie reprezentować rządzącą obecnie w kraju konserwatywną Partię Saenuri w grudniowych wyborach prezydenckich - poinformowała w poniedziałek agencja Yonhap.

 

Według niepotwierdzonych informacji telewizji YTN 60-letnia Park zdeklasowała czwórkę kontrkandydatów w partyjnych prawyborach, zdobywając ponad 80 proc. głosów. Sondaże dają jej też dwucyfrową przewagę nad każdym z oficjalnych kandydatów na prezydenta, wystawionych przez ugrupowania liberalne.

 

Park, która jest przewodniczącą Saenuri i w tegorocznej kampanii chce się wzorować na kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w swoich przemówieniach skupia się na kwestii bezpieczeństwa socjalnego i bezrobocia.

"Sprawimy, że małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wielkie korporacje będą mogły współistnieć, a mniej zamożni obywatele dostaną uczciwą szansę" - powiedziała Park.

 

Przepaść między dochodami bogatych i biedniejszych warstw społeczeństwa Korei Płd. w ostatnich latach jeszcze się pogłębiła, a młodzi ludzie mają problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia.

 

Park obiecała uregulowanie problemu czeboli, czyli dużych przedsiębiorstw, które z racji swego znaczenia dla gospodarki cieszą się dużymi wpływami w polityce. Wielu mieszkańców Korei Płd. domaga się ograniczenia ich oddziaływania.

 

Kandydatka konserwatystów na prezydenta zapowiedziała, że będzie dążyć do wznowienia stosunków z Koreą Płn. i nagradzać ten kraj za rzeczywiste zmiany. Jednocześnie ostrzegła władze w Phenianie, że jakiekolwiek ataki na Koreę Płd. spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią.

 

Park już po raz trzeci ubiegała się o nominację swej partii w wyborach prezydenckich. Jeśli wygra w grudniowych wyborach, obejmie urząd prezydenta Korei Południowej jako pierwsza kobieta w tym kraju.

 

Ojcem Park Geun Hie był generał Park Czung Hi, który w 1961 roku w wyniku zamachu stanu wprowadził władzę autorytarną. Dynamiczny rozwój gospodarczy, jaki pod jego rządami w latach 1961-1979 przeżyła Korea Płd., mieszkańcy kraju okupili znacznym ograniczeniem swobód obywatelskich. Po zabójstwie dyktatora w 1979 roku jego następcy stopniowo łagodzili reżim. W 1988 roku w Korei Płd. weszła w życie demokratyczna konstytucja i odbyły się wolne wybory do parlamentu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook