Krytyka walki z narkotykami w Afganistanie

Krytyka walki z narkotykami w Afganistanie
Krytyka walki z narkotykami w Afganistanie (fot. whitehouse.gov)
PAP / ad

W opublikowanym w środę raporcie służba kontroli wewnętrznej Departamentu Stanu USA uznała prowadzony przez ten resort kosztem blisko 2 mld dolarów program walki z produkcją narkotyków w Afganistanie za mało skuteczny ze względu na słaby nadzór i brak długofalowej strategii.

Jak oświadczył inspektor generalny Departamentu, bolączkami akcji antynarkotykowej są: niedostateczna liczba uczestniczącego w niej personelu i dogłębne skorumpowanie funkcjonariuszy afgańskiej administracji.

Liczący 69 stron dokument zarzuca ambasadom USA w Afganistanie i Pakistanie, że w niewystarczającym stopniu koordynują przedsięwzięcia programu. Zaleca jednocześnie, by Departament Stanu uściślił kryteria powodzenia programu, zwiększył jego obsadę personalną i usprawnił współpracę wszystkich uczestniczących w nim agend.

"Departament nie wyjaśnił, kiedy wysiłki antynarkotykowe będzie można zakończyć, nie podjął długoterminowego planowania ani nie ustalił kryteriów skuteczności swych wielostronnych działań na rzecz likwidacji upraw maku i związanej z nim nielegalnej produkcji narkotyków" - wskazuje raport.

Według niego, sytuację dodatkowo pogarsza to, że ambasadzie USA w Kabulu brakuje personelu nadzorczego do monitorowania realizacji kontraktów, związanych z realizacją programu. Łączna wartość tych kontraktów wynosi 1,8 mld dolarów.

Afganistan jest największym światowym producentem opium, a dochody z handlu narkotykami finansują w znacznym stopniu walkę rebeliantów z rządem w Kabulu i siłami międzynarodowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krytyka walki z narkotykami w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.