Londyn - wieczorem inauguracja igrzysk

(fot. sxc.hu)

Wieczorem rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Londynie. Do 12 sierpnia o 302 komplety medali walczyć będzie prawie 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów, w tym 218-osobowa reprezentacja Polski.

 

Największą sportową imprezę świata, która w stolicy W. Brytanii gościć będzie już po raz trzeci (poprzednio w 1908 i 1948 roku), oficjalnie otworzy królowa Elżbieta II.

 

Wciąż natomiast nie wiadomo, kto będzie bohaterem kulminacyjnej części otwarcia, czyli zapalenia znicza. Bukmacherzy są zgodni, że największe szanse ma pięciokrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Steve Redgrave, ale w tym przypadku nie można wykluczyć niespodzianki.

 

Sporą część trzygodzinnej uroczystości zajmie defilada sportowców. Chorążym polskiej ekipy będzie tenisistka Agnieszka Radwańska. To pierwszy w historii letnich igrzysk przypadek, by biało-czerwoną flagę niosła kobieta.

 

Sportowe zmagania w Londynie już w środę zainaugurowały piłkarki nożne, w czwartek odbyły się pierwsze mecze futbolistów, a w piątek przed południem w eliminacjach rywalizować będą łucznicy, w tym Natalia Leśniak i Rafał Dobrowolski.

 

Ta dwójka rozpocznie występy w Londynie reprezentantów Polski, których w igrzyskach w 22 z 26 dyscyplinach wystartuje 218. Najliczniejszą grupę w polskiej reprezentacji stanowią lekkoatleci - 60 zawodników, a potem wioślarze - 26 i pływacy - 18.

 

W dotychczasowych 19 olimpijskich startach (1924-2008) Polacy wywalczyli 261 medali, w tym 62 złote, 80 srebrnych i 119 brązowych. Przed czterema laty w Pekinie plonem występu było 10 medali (3-6-1).

 

Sportowcy rywalizować będą na 34 obiektach. Główna arena to mogący pomieścić 80 tys. widzów Stadion Olimpijski. Na nim odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz startować będą lekkoatleci.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?