"Mogę potwierdzić, że zbiegł i jedzie do Francji"

(fot. EPA/IAN LANGSDON / POOL)

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius potwierdził w piątek, że syryjski generał z bliskiego otoczenia prezydenta Syrii Baszara el-Asada zbiegł z kraju i jedzie do Paryża, gdzie tego dnia odbyła się konferencja Grupy Przyjaciół Syrii.

 

- Mogę potwierdzić, że (generał) zbiegł i jedzie do Francji - powiedział minister Fabius na paryskiej konferencji.

 

Wcześniej w piątek agencja Reuters informowała, że syryjski generał Manaf Tlas, który dowodził jednostką elitarnej Gwardii Republikańskiej i był wieloletnim sojusznikiem prezydenta Baszara el-Asada, opuścił Damaszek i jest w drodze do Paryża.

 

Według osoby zaprzyjaźnionej z rodziną Tlasa, generał w czwartek przyjechał do Turcji, a następnie udał się do Francji, gdzie obecnie mieszka jego ojciec - Mustafa Tlas, były minister obrony Syrii.

 

Jeśli, jak pisze Reuters, Manaf Tlas, który uczęszczał wraz z 46-letnim Asadem do uczelni wojskowej, wesprze opozycję syryjską, będzie osobistością najwyższej rangi z najbliższego otoczenia prezydenta, która zmieniła front od początku trwającej od 16 miesięcy rewolty przeciwko władzom Syrii.

 

Rewolta, jak pisze Reuters, przeradza się w wojnę domową z silnym podłożem religijnym.

 

Tlas - członek syryjskiej większości sunnickiej i przyjaciel prezydenta Baszara el-Asada - dowodził brygadą w Gwardii Republikańskiej, jednej z najlepiej wyposażonych jednostek w armii, zdominowanej przez sektę alawitów (skrajny odłam szyizmu).

 

Ojciec generała Tlasa - Mustafa - był ministrem obrony Syrii od wczesnych lat 70. do roku 2004 i był zaufanym ojca obecnego prezydenta Hafeza el-Asada.

 

W Paryżu w piątek odbyła się konferencję Grupy Przyjaciół Syrii. Uczestniczyły w niej delegacje z całego świata, w tym szef MSZ Radosław Sikorski. W konferencji nie wzięły udziału: Rosja, uważana za głównego sojusznika syryjskich władz, i Chiny. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?