Gaz łupkowy - Litwa chce współpracować

Gaz łupkowy - Litwa chce współpracować
(fot. jumanji solar / flickr.com)
PAP / slo

Litwa uważnie przygląda się polskim doświadczeniom z gazem łupkowym i liczy na współpracę w tej dziedzinie - powiedział PAP litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas. Szacunki mówią, że Litwa może mieć kilkaset mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

Sekmokas przypomniał, że kilka dni temu litewskie ministerstwo środowiska ogłosiło przetarg na poszukiwania gazu łupkowego. - Widzimy szerokie perspektywy dla współpracy, również dla polskich firm - dodał.

W styczniu 2012 r. w Wilnie prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz deklarował, że spółka zamierza poszukiwać na Litwie gazu łupkowego, choć nie podał żadnych terminów.

Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz powiedział PAP, że spółka z pewnością odbierze litewską dokumentację przetargową i w przewidzianym, 4-miesięcznym terminie odpowie, czy wystartuje w przetargu.

DEON.PL POLECA

Litewska służba geologiczna szacuje, że kraj ma do 585 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego, z czego zasoby wydobywalne to 10-15 proc., czyli 60-90 mld m sześc. Szacunki amerykańskiej agencji EIA mówią o zasobach sięgających 500 mld m sześc., z czego około 100 mld miałoby być technicznie możliwe do wydobycia. Przyjęta ostatnio przez litewski Sejm Narodowa Strategia Niezależności Energetycznej zakłada, że państwo będzie sprzyjać wydobyciu gazu niekonwencjonalnego.

Sekmokas dodał, że Litwa widzi wielką szansę na przyłączenie się do europejskiego systemu gazociągów za pomocą powstającego gazowego interkonektora z Polską, a takie stanowisko jest zgodne z punktem widzenia Komisji Europejskiej. Podkreślił, że inwestycja ta może wykorzystać unijne środki z funduszu Connecting Europe, który współfinansuje zwłaszcza projekty połączeń różnego typu między państwami członkowskimi.

Jego zdaniem teoretycznie fundusz mógłby sfinansować nawet do 75 proc. tej inwestycji, choć jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by mówić o takich konkretach. "Jednak sam instrument finansowy jest bardzo dobry - można go użyć zarówno przy połączeniach (sieci energetycznych - PAP) LitPol Link, jak i przy gazociągu, ale również przy budowie połączenia kolejowego Rail Baltica" - podkreślił Sekmokas.

W poniedziałek operatorzy gazociągów z Litwy i Polski - spółki Lietuvos Dujos i Gaz-System podpisały umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r. Jak podał Gaz-System, w wykonanej przez obie spółki analizie biznesowej projektu zakłada się, że gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 miliarda m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 miliarda m sześc. rocznie.

Połączenie Polska-Litwa jest elementem tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej, wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego. Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gaz łupkowy - Litwa chce współpracować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.