4700 medali zdeponowano w Tower

(fot. EPA/Karel Prinsloo)

4700 medali, którymi zostaną nagrodzeni zwycięzcy igrzysk i rywalizacji paraolimpijskiej, zostało zdeponowanych w londyńskiej twierdzy Tower, najlepiej strzeżonym miejscu Wielkiej Brytanii, gdzie przechowywane są także klejnoty koronacyjne.

 

Ich przetransportowanie do Tower odbyło się w asyście przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk (LOCOG) Sebastiana Coe, szefa kompanii Rio Tinto, która dostarczyła kruszce na medale, Jana du Plessias, a także uzbrojonej, królewskiej straży.

 

Medale będą pod kluczem do 28 lipca. Zwycięzcy w konkurencji strzelania z karabinka pneumatycznego będą pierwszymi sportowcami, którzy zostaną nimi nagrodzeni.

 

Tower to budowla obronno-pałacowa władców angielskich, wzniesiona około 1078 roku w czasach Wilhelma I Zdobywcy. Ostatnim królem, który w niej mieszkał, był Jakub I Stuart na początku XVII wieku. Symbolem Tower są kruki. Legenda głosi, że dopóki w wieżach Tower będzie żył ten gatunek ptaków, dopóty trwać będzie imperium brytyjskie. Obowiązkiem jednego ze strażników jest opieka nad krukami i dokarmianie ich.

 

Kruszec, z którego wykonano medale olimpijskie, pochodzi z dwóch krańców świata - kopalni w amerykańskim stanie Utah oraz mongolskiego miasta Oyu Tolgoi leżącego na pustyni Gobi.

 

Kompania Rio Tinto po raz drugi wykonała medale olimpijskie. Poprzednio było to w 2002 roku, gdy zimowe igrzyska gościły w stolicy stanu Utah - Salt Lake City.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?