Język rosyjski górą! "To głosowanie bandytów"

(fot. Aleksej Leonov / flickr.com)

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła we wtorek w drugim czytaniu ustawę o językach, która przyznaje preferencje językowi rosyjskiemu. Opozycja w parlamencie oświadczyła w odpowiedzi, że głosowanie sfałszowano, a pięciu jej deputowanych ogłosiło głodówkę.

 

Ugrupowania opozycyjne oznajmiły także, że do końca bieżącej sesji nie będą przychodziły na posiedzenia Rady Najwyższej.

 

Zadowolenie z ustawy wyraziła już Rosja. - Ten krok doprowadzi do jeszcze większego zbliżenia między naszymi bratnimi narodami i pozwoli z ulgą odetchnąć milionom naszych rodaków na Ukrainie - oświadczył Leonid Słucki, szef komitetu rosyjskiej Dumy Państwowej ds. Wspólnoty Niepodległych Państw i związków z rodakami za granicą.

 

Głosowanie w sprawie ustawy językowej odbyło się w Kijowie we wtorek późnym popołudniem. Doszło do niego mimo, że punkt ten nie został włączony do porządku obrad. W czasie głosowania w sali obrad parlamentu nie było dziennikarzy.

- To było głosowanie bandytów, a nie deputowanych - oświadczył przywódca opozycyjnej partii Front Zmian Arsenij Jaceniuk.

 

- Oceńcie piękno tej gry. Dali się (opozycja - red.) podejść, jak małe kocięta. Nie wiem, co będą robić na wyborach parlamentarnych - ripostował deputowany rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza Mychajło Czeczetow.

 

Według ustawy o językach jedynym językiem urzędowym pozostaje ukraiński, jednak w instytucjach państwowych na terenach z dużymi skupiskami mniejszości narodowych dopuszcza się także używanie języka tych mniejszości.

 

W praktyce oznacza to, że ustawa da preferencje językowi rosyjskiemu, którym posługuje się większość mieszkańców wschodniej Ukrainy - twierdzi opozycja.

 

Sprawa zrównania statusu języka rosyjskiego z językiem ukraińskim jest tematem, do którego Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza powraca przy okazji każdej kampanii wyborczej. Najbliższe wybory - parlamentarne - odbędą się na Ukrainie w końcu października.

 

O podwyższeniu statusu języka rosyjskiego mówił w swej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku sam Janukowycz, jednak po dojściu do władzy nie zrobił nic, by do tego doprowadzić.

 

Według ekspertów miejsce języka rosyjskiego w życiu publicznym na Ukrainie jest problemem zarówno społecznym, jak i politycznym. Znaczna grupa obywateli średniego i starszego pokolenia (głównie na wschodzie i południu kraju) nie mówi bowiem, ani nie pisze po ukraińsku.

 

Dla środowisk narodowodemokratycznych eliminacja języka rosyjskiego jest pierwszoplanowym celem politycznym, natomiast środowiska komunistyczne i rusofilskie dążą do nadania rosyjskiemu statusu równorzędnego języka państwowego, otwarcie deklarując, że ma to być krok wymierzony w "ukraiński nacjonalizm".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook