Islamiści z Boko Haram na liście terrorystów

Ranni w wybuchu bomby kościele Shalom International Church (fot. EPA/STR)

Władze USA uznały w czwartek trzech domniemanych liderów radykalnego islamistycznego ugrupowania Boko Haram z Nigerii za "zagranicznych terrorystów". Po raz pierwszy członkowie Boko Haram znaleźli się na amerykańskiej liście terrorystów.

 

Jak poinformował Departament Stanu USA, chodzi o "najbardziej widocznego" przywódcę grupy Abu Bakara Szekaua oraz związanych z Boko Haram i Al-Kaidą w Afryce Północnej, Abu Bakara Adama Kambara i Chalida al-Barnawiego.

 

"Kierowana przez Szekaua Boko Haram przyznała się do przeprowadzenia wielu ataków na północy Nigerii (...). W ciągu ostatnich 18 miesięcy Boko Haram, czy stowarzyszeni z nią rebelianci zabili ponad 1000 osób" - poinformował Departament Stanu.

 

Jak wyjaśniły władze USA, decyzja o wpisaniu na czarną listę poszczególnych członków Boko Haram, a nie uznaniu całej grupy za "zagraniczną organizację terrorystyczną", czego domagało się kilku amerykańskich polityków, została podyktowana tym, by nie podnosić jej rangi w środowiskach ekstremistycznych.

 

Decyzja oznacza, że wszystkie aktywa, jakie trzej islamiści posiadają w USA, zostały zamrożone; obywatelom amerykańskim zakazano zaś prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów.

 

Sekta Boko Haram, która przeprowadziła w styczniu kilkadziesiąt zamachów, staje się filią Al-Kaidy z aspiracjami do przeprowadzania międzynarodowych ataków.

 

Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo", dąży do stworzenia we wszystkich 36 stanach Nigerii islamskiego kalifatu, w którym ma obowiązywać islamskie prawo - szariat; ugrupowanie walczy z tamtejszymi chrześcijanami i atakuje przedstawicieli władzy oraz sił bezpieczeństwa Nigerii.

 

Nigeria: rośnie liczba ofiar

 

W Nigerii nadal leje się krew. Muzułmańskie ugrupowanie Boko Haram wydało kolejne oświadczenie, w którym zapowiada, że nie zamierza zaprzestać walki o islamizację kraju i narzucenia prawa szariatu. Osiągnięcia ostatnich dni pokazują, że Allach chce nam dać zwycięstwo - czytamy w oświadczeniu terrorystów.


W ostatnich godzinach do najostrzejszych starć dochodzi w mieście Kaduna. Od wczoraj zginęło tam kolejnych 5 osób. Walczą zarówno islamiści i siły rządowe, jak i chrześcijanie, oburzeni atakami. Pretekstem do ostatnich starć było rozgoryczenie krewnych ofiar, którym wczoraj wieczorem wydano zmasakrowane ciała bliskich.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?