Barroso będzie współracował z greckim rządem

(fot. EPA/Marcelo Sayo)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział w czwartek współpracę z nowym rządem Grecji, by wspólnie przywrócić w tym kraju wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Do Aten wkrótce powrócą ekperci trojki, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego - dodał Barroso.

 

Szef KE wyraził zadowolenie ze sformowania w Atenach gabinetu premiera Antonisa Samarasa, podkreślając, że ten rząd będzie cieszył się poparciem w parlamencie. - Jestem przekonany, że stanowi to jasny sygnał mówiący o determinacji Grecji, by wywiązać się z zobowiązań i pozostać w strefie euro - oświadczył Barroso.

 

- Będziemy dalej współpracować z władzami Grecji, by przywrócić w tym kraju wzrost i tworzenie miejsc pracy - zadeklarował przewodniczący KE. Zapowiedział, że w najbliższych dniach do Aten powróci reprezentująca kredytodawców Grecji trojka, która "rozpocznie ocenę tego, co już zostało zrobione i co pozostaje do zrobienia w kwestii podstawowych reform", wymaganych od Grecji w zamian za międzynarodową pomoc finansową. W skład trojki wchodzą eksperci z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

W środę na premiera Grecji został zaprzysiężony Antonis Samaras, przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), która wygrała niedzielne wybory parlamentarne. Wcześniej ND, socjalistyczny PASOK i umiarkowana Demokratyczna Lewica ogłosiły podpisanie porozumienia koalicyjnego. Trzy ugrupowania dysponują 179-osobową większością w 300-osobowym parlamencie.

 

Źródła w UE zapowiedziały w tym tygodniu, że gdy w Atenach powstanie nowy rząd, eksperci KE, MFW i EBC ocenią stan reform w kraju. Najpewniej przyjęte zostanie nowe memorandum, czyli dokument określający reformy i cele fiskalne, jakie Grecja musi spełnić, by otrzymywać pomoc. Dotychczasowe memorandum zakłada, że grecki deficyt ma spaść poniżej dozwolonego pułapu 3 proc. PKB już w 2014 roku, a dług publiczny z obecnych ponad 160 proc. PKB do 116,7 proc. w 2020 roku.

 

Memorandum przewiduje, że już w ciągu najbliższych tygodni grecki parlament musi uchwalić nowe środki oszczędnościowe w wysokości ponad 11 mld euro do osiągnięcia do końca 2014 roku. Tymczasem Samaras apeluje, by ten okres wydłużyć do 2016 roku i odłożyć w czasie cele fiskalne.

 

Jak oceniają komentatorzy, nową grecką koalicję czeka wiele problemów do rozwiązania i o jej losie przesądzi sukces albo porażka renegocjacji porozumienia pomocowego z MFW i UE.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook