Merkel za europejską kontrolą nad bankami

Niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w poniedziałek za dyskusją na temat europejskiej kontroli nad dużymi bankami. Wieczorem rozmawiała na ten temat w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.

 

- Będziemy rozmawiać o tym, jak dalece systemowe banki powinny zostać poddane specyficznej kontroli europejskiej, tak by narodowe interesy nie odgrywały zbyt dużej roli - powiedziała Merkel przed spotkaniem z Barroso. Jak podkreśliła, wzmacniający dyscyplinę budżetową pakt fiskalny UE to "pierwszy, ale dalece niewystarczający krok".

 

Zdaniem Merkel Komisja Europejska i inne instytucje powinny mieć kompetencje kontrolne. - W przeciwnym razie unia walutowa nie będzie mogła funkcjonować - oceniła Merkel. - Świat chce wiedzieć, jak wyobrażamy sobie unię polityczną, która dopełni unię walutową. W najbliższej przyszłości trzeba udzielić na to odpowiedzi.

 

W środę Komisja Europejska ma przyjąć propozycję tzw. unii bankowej, czyli skoordynowanego nadzoru i finansowania likwidacji upadających banków. Do szczytu w czerwcu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma przygotować w ścisłej współpracy z szefem KE, przewodniczącym eurogrupy i prezesem Europejskiego Banku Centralnego raport na temat sposobów wzmacniania unii gospodarczej strefy euro, m.in. unii bankowej z uwzględnieniem wspólnego systemu gwarantowania depozytów.

 

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" poinformował, że rząd w Berlinie przygotowuje dokument na temat metod wzmocnienia wzrostu gospodarczego w UE. Oceniono w nim, że należy ograniczyć stopień wzajemnej zależności pomiędzy sektorami bankowymi a finansami poszczególnych państw. Niemiecki rząd opowiada się również za zwiększeniem o 10 mld euro kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?