"Po omacku wchodzimy w Wiek Dronów"

"Nieświadomi konsekwencji po omacku wchodzimy w Wiek Dronów" - ostrzegł na łamach tygodnika "Observer" Clive Stafford Smith, dyrektor prawniczej organizacji charytatywnej Reprieve, dokumentującej takie ataki i promującej publiczną dyskusję na ten temat.

 

"Polityka Baracka Obamy selektywnego zabijania +bojowników+ w Pakistanie (z użyciem bezzałogowych samolotów, tzw. dronów) może być dobrze odbierana w USA, ale za granicą prowokuje do ekstremistycznego odwetu" - napisał Smith.

 

USA używają takich maszyn typu Predator głównie w pakistańskiej prowincji Waziristan, twierdząc, że ataki z ich użyciem wymierzone są w talibów. Pakistan uchodzi za sojusznika USA w wojnie z terroryzmem, ale między obu państwami od pewnego czasu dochodzi do dużych napięć na tym tle.

 

Według Smitha ofiarami wystrzeliwanych z dronów pocisków kierowanych Hellfire padają często niewinni ludzie, a informacje służące do planowania ataków nie są wiarygodne, ponieważ Amerykanie za nie płacą, a tym samym zachęcają do donosów na osoby postronne, którym podrzuca się do samochodów sygnalizatory GPS.

 

CIA twierdzi, że od roku żaden cywil w Waziristanie nie zginął w wyniku ataku dronów, co zdaniem Smitha jest nieprawdą.

 

"Brak krytyki wojny prowadzonej z użyciem dronów ze strony amerykańskiej opinii jest zdumiewający. Ostatnim razem, gdy prezydent USA pozwolił sobie na kampanię bombardowań z powietrza na terytorium państw sojuszniczych (Richard Nixon w 1969 r. w Kambodży i Laosie), o mało nie został o to oskarżony w procedurze impeachmentu" - pisze Smith.

 

"Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ Wietnamczycy politycznie skorzystali na sprzeciwie wywołanym przez amerykańskie naloty, dopomagając w dojściu do władzy ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży i ustanowieniu jednopartyjnego reżimu w Laosie, który rządzi do dziś" - dodaje.

 

"Posługiwanie się dronami przez demokratycznego prezydenta jest poważnym dylematem dla jego republikańskiego kontrkandydata Mitta Romneya: co ma zrobić, by obejść ekstremizm jego demokratycznego przeciwnika?" - zapytuje Smith, zaznaczając, że to także powód do obaw dla innych.

 

"Wchodzimy po omacku w Wiek Dronów i tylko nieliczni zastanawiają się nad wynikającymi stąd zgubnymi konsekwencjami" - podsumował. Reprieve zajmuje się m. in. reprezentowaniem więźniów w Guantanamo, broniąc ich prawa do rzetelnego procesu i występuje przeciwko karze śmierci.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 18:24:34 | 2012-06-03
Cytuję:
"...Wchodzimy po omacku w Wiek Dronów..."
Mój komentarz:
My już dawno w tym wieku jesteśmy. Nikt nie wspomina o licznych mikro-robotach latających, pływających czy poruszajacych się po ziemi. Mogą one inwigilować ludzi a w razie "złapania" (co jest bardzo trudne) dokonają najczęściej samozniszczenia. Mogą te urządzenia również zabijać.....
Ile "niewyjaśnioych" spraw ma takie właśnie wyjaśnienie?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?