Słowacy opublikują pełną listę agentów bezpieki

Słowacki Instytut Pamięci Narodu (UPN) opublikował w czwartek na swych stronach internetowych kompletną listę 919 funkcjonariuszy czechosłowackiej komunistycznej służby bezpieczeństwa StB, działających w kraju (województwie) koszyckim.

 

UPN jest odpowiednikiem polskiego IPN. Lista obejmuje funkcjonariuszy, pełniących służbę w latach 1966-89.

 

Jednym z głównych zadań wschodniosłowackiej StB było rozpracowywanie Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Wśród osób dokładnie obserwowanych przez bezpiekę był m.in. późniejszy arcybiskup koszycki Alojz Tkacz, który publicznie zwracał uwagę na naruszanie swobód obywatelskich w Czechosłowacji.

 

StB "chodziło przede wszystkim o eksponentów tzw. prawicy, duchownych i wiernych, zwłaszcza Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, artystów, pisarzy, naukowców, dziennikarzy, redaktorów i młodzież akademicką" - tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej szef UPN Ivan Petransky.

 

Według UPN lista nazwisk ma pomóc ofiarom prześladowań poznać konkretnych funkcjonariuszy, odpowiedzialnych za ich inwigilowanie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Rafal Sopot 08:55:44 | 2012-06-01
u nas Komoruski nigdy do tego nie dopusci. IPN juz nie jest niezalezny. Wsadzili na prezesa mlodego, poslusznego, a nad niego rade z profesorkami / fanami Szechtera

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?